Elon Musk’ın Dikkat Çektiği Dogecoin (DOGE) Yığılma Sorunu Ne?

Tesla CEO’su Elon Musk dün attığı bit tweet ile, Dogecoin’in (DOGE) dağılımını kolaylaştırmak için DOGE zulalarının büyük bir kısmını satacak olan Dogecoin balinalarını destekleyeceğini söyledi.

Elon Musk’ın evvelki tweet’leri ele alındığında bunun bir latife olma mümkünlüğü olsa da, Dogecoin’de sahiden de bir yığılma sorunu bulunuyor. Raporlar, tek bir kuruluşun altcoin’in tüm piyasa pahasının %27’sinden fazlasını elinde tuttuğunu gösteriyor. Bu, 1.8 milyar doların üzerinde bir kıymete yahut bugün itibariyle yaklaşık olarak orta büyüklükteki bir ada ülkesinin GSYİH’sine karşılık geliyor.

Ek olarak, birinci yirmi DOGE adresi, altcoin‘in mevcut sirkülasyondaki arzının %50’sinden fazlasını (3.5 milyar doların üzerinde) elinde tutuyor. Bunlar Dogecoin’i soğuk cüzdanlarında rezerv olarak tutan kripto borsaları olabilir lakin şimdiye kadar rastgele bir borsa bunu doğrulamadı.

Musk ise, bu durumun değişmesi gerektiğinde ısrar ediyor. Dün attığı Dogecoin sahiplerinin DOGE’larını satması ile ilgili olan tweet ise bu duruma işaret ediyor.

İlgili tweet’e verdiği karşılık, Musk’ın DOGE savunuculuğunun sonsuza kadar devam etmeyebileceğini gösteriyor. Bir Twitter hesabı, “balinaların” DOGE’larını satmaması ve tutmaya devam etmesi durumunda, Dogecoin’in Musk’ın takviyesini kaybedebileceğini” söyledi. Musk ise “Yup” (Evet) diyerek yanıtladı.

Dogecoin’deki yığılma, başka altcoin’lerde olduğu üzere DOGE’un uzun vadeli temelleri için bir sorun manasına geliyor. Arzın az olması ile, birkaç büyük cüzdanın faydasına fiyatlar yapay ve orantısız bir halde artırabilir ve bu cins cüzdanlar satım yapmak istediğinde DOGE’un fiyatı kaçınılmaz olarak düşer.

https://twitter.com/cz_binance/status/1357259734739374082

2013’te bir latife olarak yaratılan Dogecoin’in göğüs kıymeti, Shiba Inu köpeğinin maskot olarak kullanılması ve sevecen bir anlatı, altcoin’in piyasa bedelini yıllar içinde epeyce âlâ bir noktaya taşıdı.

Geçtiğimiz haftalarda ünlüler, rapçiler, cümbüş yıldızları ve bilhassa Musk’ın kendisi (kendi usulüyle “Dogecoin’in CEO’su” olarak) milyonlarca takipçisine bu altcoin hakkında tweet attı. Bu ise altcoin’in 0.004 doların altından sırf son iki ayda 0.07 dolara yükselmesine neden oldu.

Ama DOGE birikimlerini satan balinalar kelamda “halkın kripto parasını” kurtarabilir mi? Musk o denli düşünüyor.

Başa dön tuşu