Ekrem İmamoğlu: Esenler Otogarı, yüksek teknoloji merkezi olacak

MEF Üniversitesinin Uniq Hall’de düzenlenen mezuniyet merasimine katılan İmamoğlu, 6 aydır yaşadığı gerilimli ve güç günlerde en büyük ümidinin gençler olduğunu söyledi.

Toplumun her ferdinin mert olması gerektiğini tabir eden İmamoğlu, “Bu ülke lehine konuşabilmeli, asla susmamalı. Susmayan üniversiteler de istiyorum. Onu da belirtmek isterim.” diye konuştu.

Gençlerle buluşmanın, sohbet etmenin, konuşabilmenin, geleceği anlatabilmenin değerine değinen İmamoğlu, şöyle devam etti:

“İstanbul, dünyanın nitelikli nüfusunu buraya getiren fırsatlar kenti olmalıydı. 2019’da Cumhuriyetimizin 100. yılına giderken bunları konuşabilmeliydik. Çok fırsat ve vakit kaybetmiş olabiliriz boş konular üzerinden lakin bugün prestijiyle bunun farkındayız. Bir gün bile kaybetmeyeceğiz. Bu bahisteki en büyük teminat da siz değerli gençlersiniz. Ben sizlerden ümitliyim. ‘Bu ülkenin takımı yok. Bir tek yöneten takım bizde var.’ diyenler oldu. Bence onların gözleri kibirden körleşmiş. Şu salondan kabineler çıkar, İstanbul’u yönetecek takımlar çıkar.”

– “Bu kentin insan kaynağı hazinedir”

İmamoğlu, bu kentin insan kaynağını “hazine” olarak nitelendirerek, şunları kaydetti:

“Bu kaynağın farkında olan bir yöneticiyim. Bu kentin her anında sizlerden faydalanacağımın kelamını veriyorum. Benim ne popülizmle işim var ne de Pontus’la şununla bununla işim var. Benim, akıl ve bilimle işim var. Bilişim vadilerini sizlerle kuracağız. Esenler dediniz. O büyük alanlar, o rezerv alanları bu kent ismine makûs kullanıldı. İyiler’le ilgili bir projemiz çakıştığı için söylüyorum. Hem Harem’i hem de İyiler’i kent dışına taşıyacağımız için süratlice Esenler Otogarı’nı, kentin kalbinde, metro ulaşımı olan birebir vakitte İstanbul’un en yeşil vadilerinden biri olan alanın süratlice taşınma ve dönüşmesini yapıp, yüksek teknoloji merkezine dönüştüreceğiz. Sizlerle yapacağız bunu. Kimilerinin tahminen işine gelmemiş olabilir. ‘Birilerine peşkeş mi çekiyor?’ diyebilirler. Evet, ben bu alanı ve o alanları, akla ve bilime peşkeş çekiyorum.”

İstanbul’u 16 milyon beşerle bilhassa gençlerle yöneteceğini belirten İmamoğlu, Saraçhane’deki belediye binasını Türkiye’nin en büyük kütüphanesi yapacağı vaadini yineledi.

İmamoğlu, “Hedef, sizleri oraya çekmek. Meclis’e giren bir siyasi, kendine çeki sistem verecek. Ben, sizleri gördüğümde kendime çeki tertip vereceğim. Zira çok zeki, hoş ve güzelsiniz. Hiçbir vakit unutmayın, gençliğiniz var. Heyecanınızın yüksek olduğunu biliyorum. Ve asla vazgeçmeyeceğinizi de biliyorum. Bu hislerle inanıyoruz ve biliyoruz ki, bu ülkede her şey çok hoş olacak. İnancım o kadar yüksek ki, Cumhuriyet’in 100. yılında siz gençler, mucizeyi gerçekleştireceksiniz. Her şey çok hoş olacak.” tabirlerini kullandı.

Başa dön tuşu