Ekonomistler istihdam verisinden ne bekliyor?

Bloomberg anketine nazaran Haziran ayında tarım dışı istihdamın 160 bin artması bekleniyor. Mayıs ayında istihdam yalnızca 75 bin artmıştı. İşsizlik oranının 49 yılın en düşük düzeyi olan % 3.6’da kalması, fiyatların % 3.2 artması bekleniyor.

Ekonomistler istihdam verisine dair varsayımlarını paylaştı:

BLOOMBERG ECONOMICS

İstihdamın 150 bin artması, işsizlik oranının % 3.7, yıllık fiyat artışının % 3.1 olmasını bekliyor.

Ekonomistler Carl Riccadonna ve Yelena Shulyatyeva “İstihdam verisi Fed’in faiz indirme kararındaki en kıymetli bilgi olacak. Haziran ayı verisinde zayıflığın sürme riski var, bu da istihdam piyasasının sıhhatinin tehlikede olduğunu gösterir” yorumunu yaptı.

BANK OF AMERICA

Kurum istihdamın 155 bin artmasını, işsizlik oranının % 3.6, yıllık fiyat artışın % 3.2 olmasını bekliyor.

ABD Ekonomisti Michelle Meyer “Ticaret konusundaki belirsizliklere bağlı olarak global imalat aktivitesinde zayıflama, istihdam piyasasına da baskı yapmış olabilir. Fiyat artışlarına dair üst istikametli risk görüyoruz” tabirini kullandı.

OXFORD ECONOMICS

İstihdamın 164 bin, işsizliğin % 3.6, yıllık fiyat artışın % 3.2 olmasını bekliyor.

Ekonomistler Lydia Boussour ve Gregory Daco “Ekonomik aktivite yavaşladıkça İstihdam artışı da soğumaya devam edecek” formunda konuştu.

WELLS FARGO

İstihdamın 165 bin artmasını, işsizliğin % 3.6, fiyat artışının %3.2 olmasını bekliyor.

Kıdemli Ekonomist Sam Bullard istihdam artışının ülke çapında artsa da ölçülü olacağını belirtti.

MORGAN STANLEY

İstihdamın 169 bin, işsizliğin % 3.6, fiyat artışının % 3.2 olmasını bekliyor. Ekonomist Ellen Zentner “Haziran ayı anket haftasında işsizlik maaşı müracaatları düşük seyrini sürdürdü, bu da sağlıklı istihdam piyasasına işaret ediyor fakat ADP verisi de aşağı taraflı sürpriz olabileceğini gösteriyor” biçiminde konuştu.

UBS

İstihdamın 170 bin, işsizliğin % 3.6, fiyat artışının % 3.1 olması bekleniyor.

Ekonomist Robert Martin “ticaret tansiyonu istihdama baskı yapabilir. Ay başında ticaret tansiyonu artıyordu” yorumunu yaptı.

CITIGROUP

İstihdamın 194 bin, işsizliğin 5 3.6, fiyatların % 3.2 artması bekleniyor. Ekonomist Veronica Clark “Yukarı tarafta sürpriz Temmuz’da 25 baz puandan daha fazla indirim fiyatlamasına neden olur” yorumunu yaptı.

JEFFERIES

İstihdamın 185 bin, işsizliğin % 3.6, fiyatların % 3.2 artmasını bekliyor.

 

Başa dön tuşu