Ekonomistler cari açık verisini değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mayıs 2019 devrine ait ödemeler istikrarı bilgileri açıklandı.

Buna göre cari süreçler hesabı Mayıs’ta 151 milyon dolar fazla verirken, 12 aylık cari açık 2 milyar 370 milyon dolar ile 16 yılın en düşük düzeyine geriledi.

Ekonomistler cari açık datalarını Bloomberg HT’ye kıymetlendirdi:

Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu Haluk Bürümcekçi;

“Ödemeler istikrarında bir sürpriz yok. Daha evvel bildiğimiz eğilimler devam ediyor. Muhtemelen gelecek ay haziran sonu prestiji ile ufak bir fazla verecektir. 0,2 milyar dolar civarında bir fazlaya dönebilir. Bir mühlet daha fazlada devam eder üzere duruyor. Sonrası ise büyümede toparlanma olup olmayacağına bağlı bir durum. Haziran’da yıllık olarak fazlaya geçecek olsak da aylık olarak açık verebiliriz. Ancak Temmuz ve Ağustos da yüksek fazla görülecektir”

“Finansman tarafı her ay olduğu üzere çok dalgalı. Merkez Bankası rezervlerinde artış gözleniyor. Bu durum daha çok fazla verilmesinden değil de net yanılgı noksandan kaynaklanmış duruyor. Burada portföy çıkışlarının ve dış kredilerin azalmaya devam ettiğini görüyoruz” dedi.

Tacirler Yatırım Başekonomisti Hasret Bayraktar Gökşen; 

“Yıllık trende bakmak çok kıymetli zira aylık trende beklentilerin biraz daha altında bir fazla verildi. Yıllık sayılara bakıldığında geçen yılın Mayıs ayından beri devam eden aşağı taraflı trendin görüyoruz. Haziran ayı prestiji ile bunun fazlaya dönmesini bekliyoruz. Yaz ayları boyunca da fazla olarak devam etmesini bekliyoruz. Yılın son çeyreğinde tekrar açığa dönme ihtimali kelam konusu. Bizim beklentimiz yılsonunda 4,5 milyar dolarlık bir cari açık, bu da GSYİH’nin 0,6’sına denk geliyor. Riskler daha aşağı istikametli, yani az açık verme tarafında. Cari süreçlerdeki gerilemenin çok süratli bir biçimde ilerleme kaydettiğini gördük. Kendi varsayımlarımızda de aşağı istikametli risklerin olduğunu belirtmek isteriz”

“Finansman tarafında dalgalanma görsek de genel kompozisyonda bir değişiklik yok. Ana sermaye hareketi kalemine baktığımızda kıymetli bir daralma da kelam konusu, yani önemli bir sermaye girişi olmadığını görüyoruz. 12 aylık ortalamalara bakıldığında nispeten bir ölçü fazlaya geçilmiş durumda” dedi.

 

Başa dön tuşu