Dünya Ekonomik Forumu sona erdi

WEF Lideri Borge Brende, kapanışta yaptığı konuşmada, Davos’ta bu yıl da tesirli bir WEF tertibi gerçekleştirdiklerini belirterek, “Benim bu hafta aldığım en kıymetli ders, bugün dünya daha çok parçalanmış olsa da yarın bu halde bir ortaya gelmemiz gerektiğidir. Daha çok işbirliği içerisinde olduğumuz bir gelecek şekillendirebiliriz.” dedi.

Ekonomik manada sağlam bir büyüme programı oluşturmanın da ehemmiyetine işaret eden Brende, bununla global iktisadın parçalanmasının mümkün olabileceğini tabir etti.

WEF kapsamında dünyadaki birçok farklı sıkıntıya ve hususa değinildiğini ve iştirakçilerin bunları tartıştığını söyleyen Brende, “Belirsiz ve güçlü bir devirde net olan tek bir şey, daha sağlam, sürdürülebilir ve eşitlikçi bir geleceği şekillendirebiliriz. Bunu yapmanın tek yolu birlikte hareket etmektir.” diye konuştu.

Brende, tüm iştirakçilerine teşekkür etti.

– Forumda 2 bin 700’den fazla iştirakçi bir ortaya geldi

Forumda başkanlara “dünyanın karşı karşıya olduğu krizleri birlikte ele alma ve koordineli hareket planı geliştirme” daveti yapıldı.

16-20 Ocak’ta birçok ülkenin ve milletlerarası tertibin başkanı ile iş dünyası temsilcilerinin yer aldığı forumda, 130 ülkeden 50’si devlet/hükümet lideri olmak üzere 2 bin 700’den fazla iştirakçi bir ortaya geldi.

Forum kapsamında iktisat başta olmak üzere Rusya-Ukrayna Savaşı, Kovid-19 salgını, teknoloji, güç, iklim değişikliği, sıhhat, göç ve memleketler arası kriz hususları oturumlarda öne çıkan başlıklar oldu.

Çevre ve iklim aktivistleri, WEF’i öncesinde ve son gününde protesto etti. Çevreciler, WEF aykırısı ve iklim değişikliğine dikkati çeken protestolar düzenledi.

Çevreciler, WEF’e katılan önderi ve öbür iştirakçileri meseleleri gerçekçi bir formda ele almadıkları ve harekete geçmedikleri gerekçesiyle eleştirdi.

Başa dön tuşu