Dolardan 2023’e güçlü başlangıç

Dolar, yeni yıl tatili sakinliği sonrası yıla güçlü başlangıç yaptı. Para ünitesi, sterlin, euro ve İsviçre frankı üzere birden fazla para ünite karşısında sert yükseliş kaydetti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0,9 yükselerek Aralık ortasından beri en güçlü artışı kaydetti.
Bugün dolar karşısında G10 para üniteleri ortasında tek kıymet kazanan Japon yeni oldu.

Uzmanlar düşük süreç hacmi nedeniyle hareketlerin daha sert olduğunu belirtti.

Bank of New York Kıdemli Döviz Stratejisti Geoff Yu “Yeniden dengelenme perspektifinde bakıldığında dolar yılı biraz çok fiyatlamayla tamamladı. Son hareketler, bir ölçü toparlanma olduğuna işaret ediyor.” değerlendirmesini yaptı. Yu, dolarda daha fazla düşüş beklediğini, lakin Fed’in bu sene faiz indirimi yapacağını dair kuşkuları olduğunu ve bunun dolarda uzun vadeli düşüşü sonlandıracağını söyledi.

Trader’ların dolarda uzun durumlarını azaltmasıyla Bloomberg Dolar Spot Endeksi Ekim-Aralık ayları ortasında yüzde 6,8 düştü ve 10 yıldan uzun mühletin en köyü çeyreklik performansını kaydetti.

Piyasalarda bu hafta açıklanacak ve ABD iktisadına dair ipuçlarının aranacağı tarım dışı istihdam ve işsizlik sayıları yakından takip edilecek. Fed’in agresif sıkılaşma döngüsü enflasyonda bir ölçü yavaşlamaya neden olsa da fiyat artışlarının güçlü seyri faiz artışlarının devam etmesine neden olabilir.

Başa dön tuşu