Dolar/TL dar bantta dalgalanıyor

Fitch’in Cuma günü Türkiye’nin kredi notunu indirmesine karşın yeni haftada 5.70 civarında sakin seyreden Dolar/TL yeni günde de bu düzeylerde seyrediyor.

Sepet kur bu sabah 6.05’te süreç görürken euro da 6.40’ta yatay seyrediyor. BIST 100 Endeksi dün günü yüzde 0.96 artışla 98 bin 28 puanda tamamlarken 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 0.58 artışla yüzde 17.32´ye ve iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 0.74 düşüşle yüzde 18.83 seviyesine geriledi..

Gelişen ülke para ünitelerinin bu sabah dolar karşısındaki performansı

Türkiye’nin S400 alımı sonrası ABD’den gelecek açıklamalar piyasaların en kıymetli gündem unsurları ortasında.  

ABD Lideri Donald Trump dün mevzuya dair yaptığı değerlendirmede “ABD, Rusya’dan füze sistemi satın aldığı için NATO müttefiki Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarını satmayacak. Çok sıkıntı bir durum lakin üzerinde çalışıyoruz” tabirlerini kullanmıştı.

Öte yandan Fed Lideri Jerome Powell dün Paris’te yaptığı konuşmada aşağı istikametli riskleri izlediklerini ve Fed’in büyümeyi desteklemek için harekete geçeceğini tekrarladı.

“ANA İSTİKAMETİ S400 GELİŞMELERİ BELİRLEYECEK”

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Ünite Yöneticisi Tolga Kudaloğlu Bloomberg HT’ye yaptıüğı açıklamada piyasalarda bekleyiş havası olduğunu söyledi ve “Bunu dolar ve Borsada görebiliyoruz. Endekste 96 bin 300 – 100 bin 500 ortasında dengelenme gayreti var. S400 alımı sonrası ABD’den gelebilecek yaptırımların nasıl olacağı piyasaların en çok merak ettiği mevzuların başında. Kurda da aşağıda 5.65, üstte 5.82 bölgesinde sıkışma hareketi görüyoruz. Dün piyasa görece güçlü kaldı. Bunda da ABD’den şimdi yaptırım gelmemesinin tesirli olduğunu düşünüyorum. Bu mevzu piyasanın ana tarafını belirleyecek. İçeride Merkez Bankası’ndan beklentiler de faizler üzerinde tesirli olmaya devam ediyor” yorumunu yaptı.

Yurt içinde bugün konut satışları, ABD’de konut başlangıçları, Euro Bölgesi’nde de enflasyon bilgileri takip edilecek.

 

Başa dön tuşu