Dolar/TL Çetinkaya’nın görevden alınması sonrası yükseldi

Dolar Türk Lirası karşısında, haftasonunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Murat Çetinkaya’nın misyondan alınıp yerine Lider Yardımcısı Murat Uysal’ın getirilmesinin akabinde sert yükseldi.

Uzmanlar, kurdaki bu güçlü yükselişin Merkez Bankası’nın bağımsızlığına ait endişelerina rtmasından kaynaklandığını belirtiyorlar.

Dolar/TL Asya seansında birinci süreçlerde 5.8247 düzeyine kadar çıkarak 25 Haziran’dan bu yana en yüksek düzeyini gördükten sonra geriledi ve 5.75 düzeyi civarında istikrar bulmaya çalıştı.

Kur geçen hafta yüzde 2.86 düştükten sonra haftayı 5.6280 civarında kapamıştı.

Dolar/TL TSİ 07:50’de yüzde 2.75 yükselişle 5.7514 düzeylerinde seyrediyordu.

Görev müddeti 2020 yılında sona erecek olan Çetinkaya Cumartesi sabahı resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile vazifeden alındı ve yerine Lider Yardımcısı Uysal getirildi.

Merkez Bankası’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, “Başkan Murat Uysal yaptığı birinci açıklamada Bankamızın kanunla kendisine verilen misyon ve yetkiler çerçevesinde temel maksadı olan fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para siyaseti araçlarını bağımsız bir halde uygulamaya devam edeceğini belirtti. Yeni devirde fiyat istikrarı ve finansal istikrar gayeleri doğrultusunda uygulanacak siyasetler ile ilgili irtibat kanallarının en üst seviyede kullanılacağını belirten Uysal, bu çerçevede önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleyecektir” denildi.

 

Başa dön tuşu