Dolar/TL 5.70’in altındaki seyrini sürdürüyor

Dün 5.69 – 5.71 bandında sakin seyir izleyen Dolar/TL yeni günde de yatay seyirle 5.68’den süreç görüyor. Sepet kur 6.03’te, euro ise 6.39’da seyrediyor.

Pentagon dün Türkiye’nin F35 programından çıkarılacağını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı da ABD’nin F-35’lere ait kararına ait, “ABD’yi münasebetlerimizde onarılmaz yaralar açacak bu yanlıştan geri dönmeye davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Söz konusu haber akışına karşı Türk Lirası’nın dirençli durduğunu kaydeden GCM Yatırım Ekonomisti Erkan “ABD’den yaptırım gelse bile bu şirket bazında mı makro bazda mı olacak, yoksa askeri bahislerle sonlu mı olacak, bu kıymetli ve piyasa bu manada bekle gör durumunda kalmaya devam ediyor.” halinde yorum yaptı.

“TL VARLIKLAR ÜZERİNDE ÖNEMLİ TESİR BEKLEMEM”

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek “sadece F35’le kalacaksa, finansal manada bizi zorlayacak bir durum olmayacaksa bu haberle Türk Lirası varlıklar üzerinde önemli tesir beklemem zira sürpriz değil” yorumunu yaptı.

Atlas Portföy Genel Müdür Yardımcısı Cem Şekerci Bloomberg HT’ye bu haber akışının fiyatlara evvelden yansıdığını belirtti ve doların 5.70’in altında tutunma sebebine dair şunları söyledi; “Genel olarak Türkiye’nin F35 alımına kapıyı tam kapatmış değiller. Hala masaya oturulup görüşülebilir. O yüzden piyasa fiyatlamasında çok negatif birşey görmüyoruz. Dolar sakin, Borsa tekrar 100 bine yaklaştı. CDS de tekrar 380 düzeylerine hakikat indi. Dolar cinsi 10 yıllıklarda da düşüş kelam konusu.” diye konuştu.

Şekerci Merkez Bankalarının Mayıs’tan itibaren güvercin tarafa yaklaşmasıyla global piyasalarda rüzgarın gelişen piyasaların lehine döndüğünü, AB’den ve ABD’den gelecek muhtemel yaptırımların yumuşak formda fiyatlandığını kaydetti.

 

Başa dön tuşu