Dolar “Powell” sonrasında önemli paralar karşısında geriledi

Dolar, Fed Lideri Jerome Powell’ın zayıf işletme inancı ve imalattaki yavaşlamayla ilgili tasalarını lisana getirmesi sonrasında traderların Fed faiz indirimine nazaran durum almasıyla, Hazine tahvili faizleriyle birlikte düştü.

Dolar G – 10 paralarının birçok karşısında geriledi. ABD Hazine tahvilleri getiri eğrisi boyunca yükseldi. Gecelik endeks swapları Fed’in 30 – 31 Temmuz toplantısında siyaset faizini en az 25 baz puan azaltacağını işaret ediyor. ABD’de Perşembe günü enflasyon verisi açıklanacak. Yen dolar karşısında bir haftanın yükseğine tırmandı.

Auckland’da Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Döviz ve tahvil stratejisti Sandeep Parekh, “Powell birden fazla faiz indirimi bekleyenlere inanç verdi. ABD enflasyon verisi beklentiyi ıskalarsa faiz indirimi ihtimali artar fakat bence gayesi tutturan ya da az üzerindeki bir enflasyon verisi doları fazla desteklemez.” dedi.

Dolar/yen paritesi yüzde 0.6 düşüşle 107.86 düzeyine kadar gerileyerek 5 Temmuz’dan beri en düşük düzeyini gördü. Parite TSİ 11:15’te yüzde 0.36 ekside 108.07’den süreç gördü. Euro/Dolar paritesi yüzde 0.2 tırmanarak 1.1274’e kadar geldi.

ABD’de 2 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 2 bp azalarak yüzde 1.81’e geriledi. 10 yıllıkların faizi 2 bp çekilerek yüzde 2.04 oldu.

Doların değerli piyasa parası karşısındaki kıymetini ölçen Dolar Endeksi (DXY), gün içi süreçlerde 96.834 puana kadar gerilemesinin akabinde yüzde 0.23 ekside 96.881 puan oldu.

Başa dön tuşu