Dogecoin (DOGE) Reklam Panoları ABD’nin Her Yerine Yayıldı! Reklamların Gerisinde Kim Var?

Coca-Cola, Netflix, Disney, M&M üzere önde gelen markaların reklam sloganlarının yer aldığı Times Meydanı’nda bu sefer farklı çeşitten bir reklam panosu göze çarptı. Son on yılın en büyük meme’lerinden biri olan geniş gözlü bir Shiba Inu. Reklam panosunun üzerinde ise şu tabir yer alıyordu.

“$DOGE Satın Alın.”

2013 yılında bir çeşit Bitcoin parodisi olarak piyasaya sürülen Dogecoin hiçbir vakit önemli bir yatırım olarak görülmedi. DogeCoin’in ortak yaratıcısı Billy Markus, tüm konsepti “saçma” olarak nitelendirdi ve hiçbir şeye sabitlenmemiş, şuurlu olarak gülünç bir para sistemi olarak tanımladı. Lakin onu pratiklikten çok ironiyi ödüllendiren ve Gamestop’ın pay senedi fiyatındaki bu büyük artışlardan viral gönderileri direkt sorumlu olan r/wallstreetbets trader’ları için cazibeli kılan tam da bu kalitedir.

Aynı popülist nitelik, Dogecoin’in bedelini Şubat ayının birinci günlerinde yaklaşık 10 kat artırdı. Ve geçen hafta, r/wallstreetbets ve r/dogecoin alt dizinlerinin sakinleri, Sacramento, St. Louis ve Winter Haven, FL üzere yerlerde reklam panoları ile ülke genelinde altcoin’i tanıtmaya başladı.

Araba yıkamada çalışan Ward, Reddit pay senedi çılgınlığına kapıldıktan sonra, Dogecoin’e dahil oldu. r/wallstreetbets’te GameStop paylarını tanıtan bir reklam panosuyla ilgili bir gönderi gördüğünü söyleyen Ward, ona satın alması için ilham verdiğini söyledi. “Pek çok insan bunu yapmamı istedi ve Doge topluluğu için yapmam gerektiği söylendi, ben de yaptım” dedi.

Times Meydanı’nda bir reklam panosuna bağımsız bir ilan koymak, kaygı verici derecede kolaydır. Ward bunun için, zamanlanmış segmentlerde reklam alanı kiralayan Blip isimli bir şirket kullandı. İnternet sitesi, bu reklam panosunun günlük 864.384 görüntüleme aldığını kestirim ediyor.

Long Beach, CA’da 30 yaşındaki bir sıhhat çalışanı olan Johneric Kindred, Elon Musk tarafından işletilen özel havacılık şirketi SpaceX’in genel merkezinin yakınında misal bir reklam için ödeme yaptı. Musk, altcoin’i kısmen ironik bir biçimde Twitter’da destekledi ve onu “halkın kripto parası” olarak niteledi.

r/dogecoin alt dizini, Dogecoin’in başka her şey kadar toplulukla ilgili olduğu, göğüs seven Musk adanmışlarının bu üzere öyküleriyle doludur. Bir reklam panosunda “Dogecoin satın alın: Aya ve ötesine” yazıyor. Bir oburu ise “#Dogecoin: Bir sonraki Bitcoin’i kaçırmayın” diyor.

“Aya” giden fiyatlar hakkındaki varsayımlar, Dogecoin’e has değildir. Fakat alt dizinde yaygın bir toplanma çığlığı haline gelmiş durumda. Bunlara ise genelde roket emojileri eşlik ediyor.

Ward, Reddit’e finansal eğitimine süratli bir başlangıç ​​yaptığı için kredi veriyor. “Öğrenmeye devam ederken tüm topluluk benim için çok şey söz ediyor” biçiminde konuştu. Kindred ise bunu daha açık bir halde tabir etti:

“Dogecoin’e yatırım yaptığım ve elektrik panosu için ödeme yaptığım için pişman mıyım? Hayır, mükemmeldi.”

Reklamlar kısa ömürlü olsa da, Dogecoin burada kalabilir. Dogecoin’in piyasa bedeli yayın saati itibariyle 8 milyar doları aşmış durumda.

Başa dön tuşu