Dogecoin (DOGE) Google Aramaları Arttı! Elon Musk Tesiri mi?

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Dogecoin (DOGE) hakkında tweet atmayı seviyor. Bunu yaptığında ise kripto para ünitesi çoklukla yükseliş yaşıyor ve tıpkı vakitte Google’ın ilgisini de artırıyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, 20 Aralık 2020’de Twitter takipçileriyle manalı bir ileti paylaştı.

“Tek bir söz: DOGE.”

Bu söz bir ulusu, hatta bütün bir dünyayı büyüledi. Kitleler, Doge denen bu kripto para hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için klavyelerine koştu. 2013’te bankalara yahut Bitcoin’e alternatif bir ödeme sistemi olarak oluşturulan Dogecoin için arama hacimleri 3-9 Ocak haftasında rekor düzeye yükseldi. Dogecoin, Musk tarafından iki yıldır aralıklı olarak hakkında tweet atılan çıkış nedeni bir latife olan kripto para ünitesi.

Musk, 2 Nisan 2019’da The Onion’dan Bitcoin fiyat oynaklığı hakkında bir hiciv makalesi paylaştı ve şunları ekledi: “Dogecoin’in pahası değişebilir.” Daha sonra öteki bir yoruma yanıt vererek, “Dogecoin en sevdiğim kripto para birimim olabilir. Epey havalı” tabirlerini kullandı.

Google Aramalarında Yükseliş Var

Google Trends datalarına bakın ve 31 Mart’tan 6 Nisan’a kadar olan “Dogecoin” aramalarında, altı aydaki ilgi seviyesinin en yüksele ulaştığını göreceksiniz. Pekala bunun sebebi Elon Musk olabilir mi? Evet, olabilir.

Bir yıldan fazla bir mühlet sonra, 25 Nisan 2020’de Güney Afrikalı işadamı, tekrar Dogecoin’den bahsetti. Dogecoin aramaları 26 Nisan – 2 Mayıs haftasında ikiye katlandı. Bitmedi. O yılın 17 Temmuz’unda Musk, biraz Bitcoin isteyen görünüşte öfkeli bir YouTuber’a yanıt verdi: “Affedersiniz, ben yalnızca Doge satıyorum!”

Dogecoin’e ilgi yeniden mi arttı? Evet. Dogecoin, bir TikToker’in takipçilerini 25 dolarlık Doge satın almaya çağırmasının akabinde, o ay zati bir arama artışı yaşıyordu. Tiktoker şu tabirleri kullandı:

“Hepimiz güçlü olalım. Dogecoin pratikte kıymetsizdir. 800 milyon TikTok kullanıcısı var. 1 dolara ulaştığında, 10.000 dolara sahip olacaksınız. Tanıdığın herkese söyle! “(Spoiler uyarısı: Doge 1.00 dolar olmadı ve kimse güçlü olmadı.)

Musk, bir Tesla üstün bilgisayarına atıfta bulunarak 17 Kasım’da kripto para ünitesi hakkında tweet atarak, içinde daha fazla şifreli yorum olan bir bildiri bıraktı. Google aramalarında artış oldu mu? Evet.

Bu da bizi 20 Aralık’a getiriyor. Musk’ın tek heceli onayının akabinde, arama sorguları hiç olmadığı kadar yükseldi.

Zaten bu bir kıssa. Aslında, fiyatlar yükseldiği için Ethereum da dahil olmak üzere öbür kripto para ünitesi arama tabirleri bu periyotta rekorları kırdı. Bitcoin sorguları da Aralık 2017 boğa koşusu kadar yüksek olmasa da arttı. Sonuçta, birisinin parasını spekülatif varlıklara birinci kere harcamadan evvel yapabileceği en değerli şey Google aramasıdır.

Ya da Musk’ın kelamlarına güvenebilirlerdi…

Başa dön tuşu