Dogecoin (DOGE) 1 Dolara Ulaşırsa, Hala Şaka Parası mı Olacak?

Jackson Palmer, Dogecoin’i yarattığında ve kripto para ünitesini 6 Aralık 2013’te piyasaya sürdüğünde, katiyen Mars’ta bir koloni oluşturmak isteyen dünyanın en güçlü adamının toplumsal medya platformunda bundan bahsetmesini beklemiyordu.

2021’e süratli bir halde ilerledi ve Dogecoin bir anda %800’den fazla artış gösterdi, kaosu körükledi ve tanınan medya kuruluşlarını nihayet kripto para ünitesini hakkında haber yapmaya zorladı. Dünyanın en tanınan göğüs kripto parası olan DOGE’un bu yılki kıssası buydu.

Dogecoin, yazının yazıldığı sırada, 6.77 milyar dolarlık piyasa pahası ile 13. sırada yer alıyordu. DASH, AAVE ve Monero üzere yerleşik projelerin üzerinde olması çok şey söz ediyor. Yeniden de, hakikaten uzun mühlet dayanmak için mi inşa edildi yoksa tekrar ilgisizliğe yanlışsız mu gidiyor?

Dogecoin, Elon Musk ve Son Endişesi

Musk, Dogecoin hakkında sahiden çok fazla konuştu. Aslında, Tesla CEO’sunun tesiri o denli büyük ki, Twitter’da 47 milyondan fazla takipçisine hitaben olumlu bir tweet attığında, kripto para ünitesi piyasada sürat kazandı. Ancak son vakitlerde Musk, balina yığılması hakkında önemli ve legal bir kaygıyı lisana getirdikten sonra haberlerde yer aldı.

En son CoinMetrics raporunda gözlemleneceği üzere, DOGE birkaç adres ortasında ağırlaşmıştır ve birinci sırada yer alan hesap şu anda arzın %28’ine sahiptir. Aslında, birinci 100 adres toplam arzın %68,1’ine sahiptir. Daha rahat bir çerçeve oluşturma ismine örnek verecek olursak, Bitcoin’deki birinci 100 adres arzın %13,7’sini elinde tutuyor.

Şimdi, Dogecoin ile ilgili meseleler yalnızca yığınlaşma anlatısından daha derine iniyor ve kripto para ünitesinin kıymetli bir dijital varlık olarak görülmemesi için birçok neden var.

Politikası nedir?

Başlangıçta DOGE’nin tedariğinin 100 milyar olması beklenirken, daha sonra sınırsız tedarikle güncellendi. Bu türlü bir değişikliğin âlâ tarafı, fiyatın DOGE için sabit kalmasıdır, lakin olumsuz tarafı, fiyatların düşük kalmasıdır. Tekrar de, düşük fiyatlı bir para ünitesi grafiklerde %800 artış kaydetti. Bu, ikinci tasayı vurguluyor.

Fiyatı tweetler yahut bir topluluk tarafından değiştirilebilen rastgele bir kripto para ünitesi (tüm gözler WSB’de) emniyetli olarak kabul edilmeyebilir. Böylesi bir dalgalanma daha evvel insanları kripto paralardan uzaklaştırdı, lakin Dogecoin buna orijinal bir mana veriyor ve bir değişikliğin kar almak isteyen aç bireyleri de cezbettiğini görüyoruz.

Güvenliği ve Teknolojisi

Dogecoin’in kodu, Bitcoin’in senaryosuyla pek çok benzerliği paylaşıyor. DOGE’un kendisi bir Litecoin çatalı olan ve artık kullanılmayan Luckycoin’in çatalıdır. Bu bağlamda, gerçekte bir boşluk olmasa da, enflasyonist arzının hesaba katması gereken birçok faktör var. Her şeyden evvel, daha süratli blokları, süreç geçmişine katkıda bulunmayan çok sayıda öksüz blok değerine gelir.

İkinci olarak, Dogecoin’in sabit bir çekirdek geliştirme grubu yok. Geliştiricilerinin birden fazla, büyük ölçüde öbür projelerle ilgilenen çekirdek geliştiricilerdir ve birçok, sadece kripto para ünitesinin son vakitlerde şahit olduğu aktiflik düzeyi nedeniyle bir ortaya gelmiş durumda.

Son olarak, Dogecoin’in hashrate’i yazı yazılırken kabaca 300 terahash idi. Buna karşılık, Bitcoin, 161.000.000 tera karma olan 161 exahash idi. Ergo, şayet ağ çok derecede pahalı hale gelirse (ki o denli olmayacak) %51’lik bir atağın çocuk oyuncağı olacağını söylemek mümkündür.

Dogecoin Hayatta Kalacak Ancak Latife Olarak

Açık defter sanayisinde topluluk iştiraki inkar edilemez ve son WallStreetBets olayı, tüm yatırımcılara sistemi yenmek yahut taklit etmek konusunda yeni bir bakış açısı verdi. Birçoğu şu anda Dogecoin’in 1 dolara dokunması için gayret ederken biraz imkansız görünen bu şey asla ciddiye alınmayacaktır.

Şu an için bile DOGE’un 1 dolar amacı için gülen şahısların sayısı hayli fazla. Pekala imkansız gerçekleşti ve 1 dolara ulaştı diyelim. Sizce o vakit ne olacak?

Başa dön tuşu