Dogecoin Aşığı Elon Musk’a Türkiye’den Önemli Ceza! – Altcoinhaberi.com

En büyük Dogecoin destekçilerinden Elon Musk, geçen yıl satın aldığı Twitter’ın devralınmasına yönelik işlemini Türkiye Rekabet Kurulu’nun izni olmaksızın gerçekleştirdiği nedeniyle para cezasına çarptırıldı.

Dogecoin destekçine Rekabet Kurulu’ndan ‘Twitter’ cezası

Türkiye Rekabet Kurulu’nun 6 Mart tarihli açıklamalarına göre, Twitter’ın Elon Musk tarafından devralınması Rekabet izni öncesi gerçekleşmesi nedeniyle idari para cezasına tabi olacak. Rekabet Kurulu, Musk’ın Twitter’ı satın alma işlemlerinin kurulun izni olmadan gerçekleştiğini belirtiyor.

Buna göre, Elon Musk Twitter’ın 2022’de Türkiye’den elde ettiği brüt gelirin %0,1’ini idari para cezası olarak geri ödeyecek. Musk, Twitter’ı satın almak için yaklaşık 6 ay yasal mücadele vermişti. Sonunda 27 Ekim’de Twitter anlaşmasını resmen tamamladı.

Rekabet Kurulu, 02.03.2023 tarihli toplantısında, Elon Musk tarafından Twitter’ın tek kontrolünün devralınmasına yönelik işlemin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 11. maddesi uyarınca resmen incelenmesi sonucunda şu kararlara vardı:

-İşlemin 4054 sayılı Kanun’un 7. maddesi ve bu maddeye dayanılarak çıkarılan 2010/4 sayılı Rekabet Kurulundan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar Hakkında Tebliğ kapsamında izne tabi olduğuna;

-İşlem sonucunda etkin rekabetin önemli ölçüde azaltılmasının söz konusu olmaması nedeniyle işleme izin verilmesine,

-Bununla birlikte, dosya konusu işlemin Rekabet Kurulunun izni olmaksızın gerçekleştirilmesi nedeniyle, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 16. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi uyarınca devralan konumundaki işlem tarafı olan Elon R. MUSK’a 2022 yılına ait Türkiye’de elde edilen gayri safi gelirinin binde biri oranında olmak üzere idari para cezası uygulanmasına gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.

DOGE fiyatı Twitter cezasına nasıl tepki verdi?

Altcoinhaberi.com olarak aktardığımız üzere Elon Musk’un Twitter’a Dogecoin’i entegre edeceğine yönelik beklentiler ilgili her haberde ralliyle sonuçlanıyor. Türkiye Rekabet Kurulu’nun Musk’ı çarptırdığı para cezası ise şimdilik sert bir fiyat hareketiyle sonuçlanmadı.

DOGE fiyatı şu anda son 24 saatte %2,3 düşüşle 0,073 dolardan işlem görüyor. Tipik olarak, Dogecoin fiyatı Elon Musk haberlerine büyük ölçüde tepki verir. Twitter’ın devralınmasından sonra, DOGE fiyatı sadece 4 gün içinde 0,060 dolardan 0,14 dolara iki katına çıkmıştı.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma hamlesi, yabancı yatırımcıların Twitter’ın 44 milyar dolarlık anlaşmasını desteklemesi nedeniyle ABD Hazine Bakanlığı’nın CFIUS’u da dahil olmak üzere düzenleyiciler tarafından artan incelemeyle karşı karşıya kaldı. Ancak, yetki eksikliği CFIUS’un soruşturmayı bırakmasına neden oldu. Türkiye Rekabet Kurulu’nun 6 Mart tarihli açıklamalarına göre Musk, Twitter’ın devralınmasının Rekabet izni öncesi gerçekleşmesi nedeniyle idari para cezasına çarptırılacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu