Deutsche Bank hisseleri “onarım” planına kuşkular ile sert düştü

Alman bankacılık devi Deutsche Bank AG’nin pay senetleri, kapsamlı tamir planına yönelik artan kuşkulara bağlı olarak düştü ve fiyatlar bir orta üç yılı aşkın müddetin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Hisseler Salı günü Frankfurt Borrsası’nda yüzde 6.5 düşerek 6.35 euro düzeyine kadar düştü. Fakat daha sonra biraz toparlayan paylar, kayıplarını yüzde 3.7’ye daralttı. Deutshce Bank payları, Pazar günü açıklanan tamirat planından bu yana yaklaşık yüzde 10 paha kaybetti ve bankanın piyasa pahası yaklaşık 1.6 milyar dolar eridi. Deutsche Bank’ın riskli tahvilleri de düştü.

Banka CEO’su Christian Sewing’in kapsamlı tamirat planına yönelik birinci optimistlik yerini süratli bir biçimde, bankanın rekabetçi iç piyasada kar amaçlarına ulaşıp ulaşamayacağına ait kuşkulara bıraktı. Banka son yıllarda hissedarlarını istikrarlı bir halde hayalkırıklığına uğrattı ve tamirattan sonra dikkatler, hizmet şirketlerinin rutin finansman gereksinimlerine ve birebir vakitte bu yıl ve gelecek yıl için dağıtılmayan temettülere çevrilecek.

18,000 kişinin işten çıkarılmasını da kapsayan tamirat planının 7.4 milyar euro (8.3 milyar dolar) maliyetinin olacağı ve bankanın sermaye tamponlarını daraltacağı kestirim ediliyor.

RBC Capital Markets analisti Anke Reingen, “İcra riski, sermayeye yönelik daha fazla sorun dikkate alındığında, daha evvel beklediğimizden daha yüksek olacak görünüyor,” dedi ve Deutsche Bank’ın planının yanılgı için çok az boşluğu olduğunu kelamlarına ekledi.

 

Başa dön tuşu