Davos 2023 başladı

İsviçre’nin Davos kasabasında 16 Ocak’ta başlayıp 20 Ocak’a kadar sürecek olan, birçok ülkenin ve milletlerarası tertibin önderi ile iş dünyası temsilcilerinin yer alacağı forum, 130 ülkeden 50’si devlet/hükümet lideri olmak üzere 2 bin 700’den fazla iştirakçiyi bir ortaya getirecek.

Bloomberg HT canlı yayın ve röportajlarla tepenin nabzını tutacak.

Davos’tan tepe hakkında bilgi veren Bloomberg HT Genel Yayın Direktörü Açıl Sezen, “Ana tema parçalanmış dünyada bir işbirliği. Geçen sene birinci sefer ilkbaharda gerçekleştirilmiş doruktaki tema da gibisi bir temaydı.

O vakit Ukrayna ve Rusya Savaşı yeni vakitleriydi. Hasebiyle çok farklı bir bakış açısı vardı. Globalleşmenin bilakis çevrilmesi, global ticaretin daha farklı tedarik zincirlerine hakikat evrilmesi en temel temaydı. Omikron varyantından ötürü o dorukta önemli bir iştirak eksikliği hayat yaşanmıştı. Bu sene iştirak biraz daha fazla lakin klasik Davos iştirakçi profilinin bu sene de yakalanamadığı görülüyor. Az sayıda devlet lideri var. Lakin, geçen Davos’a nazaran şirket iştirakin arttığını görüyoruz. Bilhassa Amerikalı şirketlerden çok sayıda üst seviye yönetici var. Geçen sefer bankacı CEO’ları katılmamıştı bu sefer çabucak hemen bütün bankaların CEO’ları burada olduğunu söyleyebilirim” dedi.

“Enerji krizinin tesiri olarak Orta Doğulu iştirakçi sayısında artış var”

Rusya’dan iştirak olmadığını Çin tarafında ise düşük profilli iştirak olduğunu altını çizen Sezen, Orta Doğulu iştirakçi sayısında artış olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Orta Doğulu iştirakçilerin sayısının arttığını söyleyebiliriz. Bu sefer Davos’un profilinde belirli ölçüde iştirakçilerin profili değişse de ana temaya uygun yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz. Diyalog kanallarının genişletilmesi için güç krizinin tesiri olarak daha Orta Doğulu ülkelerle biraz daha sağlam bağlantı kurulabilmesi için de biraz hassas davranılmış.”

Başa dön tuşu