Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçim tarihi 14 Mayıs” dedi

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın akabinde kameraların karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim takvimimine ait tarihi net bir formda açıkladı.

“Mecliste gereken çoğunluğun sağlanamaması halinde, seçimlerin 14 Mayısta yapılabilmesini temin edecek bir takvimle kararımızı alıp süreci başlatacağız” diyen Erdoğan’ın bahse ait açıklaması özetle şöyle:

“Bugün Recep ayına, 21 Şubat’ta Şaban ayına ve 23 Mart’ta Ramazan ayına kavuşuyor, 21 Nisan’da Ramazan Bayramı’na 28 Haziran’da kurban bayramına vasıl oluyoruz.

Bilindiği üzere seçimlerin tarihi 18 Haziran’dı. Bu tarihi hem kurban bayramı arifesi, münasebetiyle hac devrine, hem çocuklarımızın imtihan takvimine denk gelmesi sebebiyle güncelleme gereksinimini duyduk.

Bu anlayışla yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonunda 14 Mayıs 2023 Pazar gününün her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük.

Ülkemizi bu tarihte seçime götürmek istiyoruz. Anlayasımıza nazaran beşte üç çoğunlukla bu tarih güncellemesini Meclisimiz yaparsa memnuniyet duyarız. Aksi halde Cumhurbaşkanlığı olarak 14 Mayıs’ta yapılacak takvimle kararımızı alırız. 2023 seçimleri tarihinde yapmayı planladığımız seçimlerin güzel olması temennisinde bulunuyorum.”

Başa dön tuşu