Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya’da toplu açılış töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kumluca’daki sel bölgesine ait, “Meseleyi kökünden çözmek için 9 taşkın müdafaa tesisi, 4 gölet ve 3 mendirekten oluşan 16 kalem yatırımı, 4,3 milyar liralık bedelle hayata geçirmek üzere çalışmalara çabucak başladığımızın muştusunu vermek istiyorum.” dedi.

Erdoğan, kamulaştırmaları kısa müddette tamamlayarak bu yıl içinde yatırımların inşasına geçeceklerini vurguladı.

“6 bin 534 vatandaşımıza 137 milyon lira nakdi yardım yapıldı”

Erdoğan, Kumluca’da binin üzerinde, Finike’de 226, Demre’de ise 7 haneye eşya dayanağı verdiklerini, 883 iş yerine de nakdi dayanak sağladıklarını aktardı.

Zarar gören 1.615 araç için de sahiplerine maddi yardım yaptıklarını, sel felaketinde ziyan gören 11 bin 755 dekar tarım alanı için 2 bin 769 çiftçiye 40 milyon liraya yakın nakdi yardım ödemesinde bulunduklarını anlatan Erdoğan, kelamlarını “Tarım sigortası olanlar da ziyanlarını buradan karşılayacak. Toplamda 6 bin 534 vatandaşımıza 137 milyon lira nakdi yardım yapıldı” biçiminde sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sel bölgesinde bugüne kadar Devlet Su İşleri tarafından yapılan 1,3 milyar liralık yatırımın daha büyük felaketlerin önüne geçtiğini de söz etti.

“900 konuttan 427’sinin anahtarlarını hak sahiplerine teslim ediyoruz”

Erdoğan, geçen yıl Temmuz ayında, Antalya’nın doğu tarafındaki ilçelerinin yangın afetine maruz kaldığını anımsatarak, şunları söyledi:

“Manavgat, Gündoğmuş, Alanya ve Akseki ilçelerimizde yangında ziyan gören meskenlerin yerine inşa ettiğimiz yaklaşık 900 konuttan 427’sinin anahtarlarını hak sahiplerine teslim ediyoruz. Kalanları da yakında teslim edeceğiz. Yanan bölgelerimizde 143 bin kilo tohumu toprakta buluşturarak ağaçlandırma çalışmalarını sürdürüyoruz. Ayrıyeten yangına güçlü ağaç cinslerini yaygınlaştırıyoruz. Bu kapsamda 2,5 milyon fidanı toprakla buluşturduk.”

Erdoğan, Antalya Havalimanı’nı daha evvel büyüttüklerini ve çağdaş hale getirdiklerini anımsattı.

Havalimanını 2 kat daha büyüterek Antalya’nın turizm gelirini katlayacak yeni bir adım attıklarını hatırlatan Erdoğan, “Toplamda 8,5 milyar avroyu bulan kiralama bedeli ile hem devletimizin kazandığı hem yatırım ve işletme katkısıyla Antalya’mızın kazandığı bir modeli muvaffakiyetle uygulamayı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Başa dön tuşu