Credit Suisse, bonus ödemelerini yüzde 50 düşürmeye hazırlanıyor

Credit Suisse Group, üst üste ziyan açıklamasının akabinde çetin bir yılı kapatıyor.

Yıllardır çeşitli skandallarla boğuşan Credit Suisse Ekim ayında yine yapılanma kapsamında 4 milyar İsviçre frangı (4 milyar dolar) bedelinde pay satacağını, binlerce kişiyi işten çıkaracağını ve odağını yatırım bankacılığından daha istikrarlı varlık idaresi alanına çevireceğini açıklamıştı.

Bloomberg’in hususa yakın kaynaklara dayandırdığı habere nazaran, sıkıntı günler geçiren İsviçreli bankacılık devi, 2022 için bonus ödemelerini yaklaşık olarak yarı yarıya azaltmayı kıymetlendiriyor.

Kaynaklar, şirketin 2021 için yüzde 32’lik düşüşün akabinde değişken bonus ödemelerinde daha da sert kesintiler yapmaya hazırlandığını belirtti.

Söz konusu kaynaklar birtakım çalışanların geçen yıl için hiç ikramiye almama ihtimalinin yüksek olduğunu da söyledi. Credit Suisse ise bonus ödemeleri hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Maliyetlerini 2025’e kadar 2,5 milyar İsviçre frangı azaltmayı hedefleyen banka, 2025’in sonuna kadar işgücünü yaklaşık 9 bin azaltarak 43 binlere düşürmeyi planlıyor. Şirket, yine yapılanmanın ise 2024 sonuna kadar 2,9 milyar İsviçre frangına mal olmasını hesaplıyor.

Başa dön tuşu