Commerzbank: Merkez Bankası’ndan 100-150 baz puan faiz indirimi olabilir

Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan bu ayki toplantıda 100 – 150 baz puan faiz indirimi beklediklerini bildirdi. Ghose, Merkez Bankası’nın para siyasetinde faiz indirimi için alan olduğunu fakat Merkez Bankası’nın yeni Lideri Murat Uysal’ın daha klâsik para siyasetlerinin ileride Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ayrışabileceğini tabir etti.

Ghose hususa ait olarak yolladığı notta Uysal’ın Anadolu Ajansı’na verdiği mülakatta 25 Temmuz toplantısında faiz indirimi sinyali verdiğini belirtti. Ghose “Uysal para siyasetinde hareket alanı olduğunu belirterek bu ayki toplantıda ölçülü faiz indirimi olacağına işaret ediyor. Onun telaffuzlarından yola çıkarak bizim beklentimiz Temmuz’da 100 – 150 baz puanlık faiz indirimi olması istikametinde…

Faiz indirimi beklentisi dışında kimi soruların yanıt bulmadığını söyleyen Ghose, Uysal’ın enflasyonda para siyasetine bağlı olarak düşüş olduğu fikrine katılmadığını, enflasyonda baz tesiriyle ‘geçici’ bir ılımlılaşma olduğunu söz etti. Türkiye’de cari açığın uzun vadeli, yapısal ıslahatlara bağlı olarak değil, resesyon ve ithalat talebinin azalması nedeniyle kapandığına dikkat çekti.

Ghose “Sonuç olarak, Uysal’ın sıkı para siyasetini sürdürmekten yana, daha klâsik görüşte olduğunu gözlemliyoruz. Şu andaki kimi güvercin telaffuzlarını, yıllık enflasyondaki düşüş teyit ediyor. Fakat eninde sonunda Uysal faiz indirimlerini sürdürmez ve TL’yi savunmak maksadıyla faiz artırması gerekirse bir uyuşmazlık olabilir ve muhtemelen başladığımız yere geri döneriz” değerlendirmesini yaptı.

Merkez Bankası Lideri Murat Uysal mülakatında mevcut gelişmelerin para siyasetinde hareket için bir hareket alanı oluşturduğunu belirtmiş ve “Bu çerçevede Para Siyaseti Şurası açıklanan bütün bilgileri tahlil ederek, ortak akıl ve istişare çerçevesinde uygun kararı verecektir.” yorumunu yapmıştı.

 

Başa dön tuşu