Çin’den Japonya ve Güney Kore’ye misilleme

Pekin idaresi, Salı günü yaptığı açıklamada, Güney Kore ve Japonya’nın Çin’den gelen yolculara uyguladığı Kovid-19 önlemlerine karşılık, bu ülkeye vize vermeyi durdurduğunu duyurdu.

Çin’in Seul’deki Büyükelçiliği, Güney Kore’den gelen ziyaretçiler için kısa müddetli vize verilmesini askıya aldığını bildirdi. Japonya’nın Kyodo haber ajansı, Pekin’in Japonya’ya karşı emsal önlemler uyguladığını açıkladı.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lim Soo-suk yaptığı açıklamada, “Kore hükümetinin Çin’den giriş yapanlar için güçlendirilmiş tedbire önlemleri bilimsel ve objektif temellere dayanmaktadır. Hükümet, ilgili bilgileri memleketler arası toplumla şeffaf bir halde paylaşıyor ve Çin tarafıyla bağlantı kurmaya devam ediyor.” dedi.

Çin, sonları yine açma kararı aldı

Çin, Kovid-19 salgınına karşı uyguladığı “”Sıfır hadise politikasını” apansız gevşetmesinin akabinde Pazar günü prestijiyle hudutları yine açtığını duyurdu.

2020’nin başından bu yana Çin’de uygulanan sokağa çıkma yasakları ve PCR testleri ülkedeki ekonomik büyüme suratının yavaşlamasına sebep oldu.

Çin, bir müddet evvel Kovid-19 PCR testi uygulamasını bırakmasının akabinde günlük hadise sayısını da yayımlamayı durdurmuştu. Kısıtlama siyasetinde görülen U dönüşünden bu yana ülkede günde 5 yahut daha az vefat bildirmeye başladı. Bu sayılar Dünya Sıhhat Örgütü tarafından tenkitlere neden oldu.

Başa dön tuşu