Çin’de kritik Kovid-19’lu sayısı 100 binin üzerinde

Ulusal Sıhhat Kurulu Tıp Yönetimi Ofisi Lideri Ciao Yahui, kritik hasta sayısının 5 Ocak’ta 128 bin ile en yüksek düzeye ulaştığını, 12 Ocak’ta 105 bin civarında olduğunu belirtti.

Halen ağır bakımdaki doluluk oranının yüzde 75,3 olduğunu kaydeden Ciao, kapasitenin talebi karşılamaya kâfi olduğunu tabir etti.

Ciao, Kovid-19 önlemlerin kaldırılacağının duyurulmasını takip eden 8 Aralık 2022 ile 12 Ocak 2023 ortasında virüse bağlı 59 bin 938 can kaybı meydana geldiği bilgisini paylaştı.

Kovid-19’dan ölenlerin yaş ortalamasının 80,3, kritik durumdaki hastaların ise 75,5 olduğunu belirten Ciao, ölümlerin yüzde 90’ından fazlasının ağır hastalığı, yüzde 92,8’inin ise kronik hastalığı bulunan bireyler olduğunu kaydetti.

2,8 milyon kişi kliniklere başvurdu

Ciao, ülke genelinde soğuk algınlığı şikayetiyle hastanelere ve kliniklere başvuran kişi sayısının 23 Aralık 2022’de 2,87 milyon ile zirve noktasına ulaştığını, bu tarihten itibaren giderek azalarak 12 Ocak’ta 477 bin civarına düştüğünü bildirdi.

Sağlık uzmanları ve yetkililer, ülkede hadise sayısının ve ağır hasta sayısının kış aylarının sonuna kadar yüksek seyretmesinin beklendiğini lisana getiriyor.

Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezinin (CDC) eski Baş Epidemiyoloğu Zıng Guang, Kovid-19 salgının dalgalar halinde ilerlediğini, evvel Pekin, Guangcou, Çıngdu ve Çongçing üzere büyük kentlere akabinde başka bölgelere yayıldığına dikkat çekerek “Çin genelindeki Kovid-19 enfeksiyonları muhtemelen 2 ya da 3 ay daha ağır seyredecek, bu durumda ağır hasta sayısı daha uzun müddet yüksek kalabilir” diye konuştu.

Zıng’ın halefi Vu Zunyou da Çin’de bu kış 3 büyük salgın dalgasının tesirli olacağı, sonuncu dalganın mart ortasında zirve noktasına ulaşacağı öngörüsünde bulunmuştu.

Çin, “sıfır vaka” olarak isimlendirilen katı salgın denetim ve tedbire önlemlerini terk etmesinin akabinde bugüne dek tek ülkede görülen en büyük kitlesel Kovid-19 yayılmasıyla karşı karşıya bulunuyor. 1,4 milyar nüfuslu ülkede kış aylarında 1 milyardan fazla kişinin enfekte olacağı varsayım ediliyor.

Başa dön tuşu