Çin ve Tayland’dan Kripto Para İçin Önemli Haberler Var!

Çin Halk Bankası, ülkedeki kripto para birimlerinin geleceğine ilişkin şüpheler sürerken bir Bitcoin şüphecisini atadı. Tayland SEC, dijital varlık piyasasında yatırımcı korumasını geliştirmeyi amaçlayan yeni düzenlemeler yayınladı.

Bitcoin’in cesedini bekleyen Gongsheng Çin’in PBOC’a atandı!

Çin Halk Bankası’nda (PBOC) kısa süre önce yaşanan bir sarsıntı, Çin’in Eylül 2021’den bu yana dijital varlık ticaretine getirdiği yasağın gevşetilebileceğine dair umutları azalttı. Pekin’in Hong Kong’un bir kripto merkezi olma teklifini desteklemesi nedeniyle spekülasyonlar ortaya çıkmıştı. Ancak Bloomberg’in haberine göre, önde gelen bir Komünist Parti yetkilisi olan Pan Gongsheng’in PBOC’nin en üst düzey yetkilisi olarak atanması, politika sürekliliğine olan bağlılığa işaret etti.

Pan Gongsheng’i 2017’de Bitcoin’in nihai çöküşü hakkında yaptığı bir açıklamadan tanıyoruz. Bu da dahil olmak üzere, kriptoya yönelik önceki tarihi açıklamaları, yeni atamasıyla yeniden ortaya çıktı. 2017’deki bir etkinlikte “Nehir kenarında oturup izlerseniz, bir gün Bitcoin’in cesedi önünüzde yüzecektir” dedi.

Kripto para

Çin’in PBOC, kripto para için karışık sinyaller gönderiyor

Ancak PBOC, Pan’ın kripto para birimleri hakkındaki mevcut görüşleri veya Çin’in dijital varlık yasağının geleceği hakkında herhangi bir yorum yapmadı. Geçtiğimiz yıl, Çin Komünist Partisi’nin sesi olan China Economic Daily, ‘dijital koleksiyonlar’ ya da NFT’lerle ilgili daha sıkı düzenlemeler yapılacağını ima etmişti.

Bloomberg ekonomisti David Qu’nun da aralarında bulunduğu uzmanlar, Pan’ın atanmasının PBOC’nin Bitcoin’e karşı sarsılmaz duruşunun altını çizdiğini öne sürüyor. Qu, PBOC yöneticilerinin tarihsel olarak Bitcoin’i desteklemediğini ve Hong Kong’daki gelişmelerin Çin anakarasının burayı off-shore bir pazar olarak algılaması nedeniyle çok az önem taşıdığını vurguluyor.

Buna ek olarak, merkez bankası dışındaki üst düzey yetkililer de Bitcoin’e karşı kuşkularını dile getiriyor. Öte yandan, hükümetin odak noktası dijital yuanın geliştirilmesi oldu. Geçtiğimiz yıl, dijital yuan olarak da bilinen e-CNY için büyük bir atılımla başladı. Bu doğrultuda, dijital yuan uygulamasının beta sürümü Çin uygulama mağazalarında iOS ve Android için resmi olarak başlatıldı.

Kripto para

Çin’in kripto para birimlerine yaklaşımı

Bazıları Hong Kong’un kripto yanlısı dönüşüne dayanarak Çin’in yasağının hafifletilmesini öngörüyordu. Hatta, Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu yönde kripto anlatıları ortaya çıktı. Çünkü, Justin Sun ve Changpeng Zhao gibi sektör figürleri Amerika Birleşik Devletleri’nde zorluklarla karşılaştı. Uzmanlar, küresel olarak daha kripto dostu yargı bölgelerine doğru bir kayma olduğunu belirtiyorlar. Ancak Çin anakarasındaki yasağın hemen gevşemesini beklemeye karşı uyarıyorlar. Pekin’in bazı konulardaki endişeleri kripto üzerindeki baskıya yol açtı. Bu endişeler arasında, kara para aklama, çevresel etki ve sermaye çıkışları yer alıyor. Mayıs ayında CZ, Çin Merkez Televizyonu’nun kripto yayını yaptığını olumlu bir şekilde paylaştı.

Tayland SEC’ten müşteri kripto varlıklarının kullanımına yasak

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dijital varlık piyasasında yatırımcı korumasını geliştirmeyi amaçlıyor. Bu bağlamda SEC, yeni düzenlemeler yayınladı. Bu kurallar özellikle dijital varlık hizmet sağlayıcılarını hedef alıyor. Ayrıca, kripto para ticaretiyle ilgili riskleri ifşa etmelerini sağlıyor. Bu kapsamda, yatırımcılar için risk oluşturan mevduat alma ve borç verme hizmetleri vermelerini yasaklıyor.

SEC, 25 Eylül’deki 12. toplantısında, dijital varlık borsaları, kripto para brokerleri ve traderların müşterilere açık risk uyarıları yapması gerekliliğini onayladı. Uyarılarda, kripto para birimi ticaretinde yer alan yüksek risklerin belirtilmesi gerekiyor. Ayrıca, tüm yatırımı kaybetme olasılığının belirgin bir şekilde ifade etmek zorundalar. Hizmet sağlayıcıların ayrıca yatırımların uygunluğunu değerlendirmesi zorunlu oldu. Ayrıca, artık uygun varlık tahsis planları oluşturmaları lazım. Müşteriler, herhangi bir hizmetten yararlanmadan önce bu riskleri kabul etmeli ve onaylamalı.

Ayrıca SEC, dijital varlık işletmelerinin mevduat kabul etme ve borç verme hizmetleri sunmasını yasakladı. Ancak, buna yönetmeliklerde belirtilen belirli durumları bu yasaktan istisna tuttu. Ağustos’tan tarihinden itibaren geçerli olan bu düzenlemeler aşağıdaki kilit noktaları içeriyor:

  1. Mevduat sahiplerine getiri dağıtmak da dahil olmak üzere, dijital varlık mevduatlarının borç verme veya yatırım amacıyla kullanılmasının yasaklanması.
  2. SEC tarafından belirtilmedikçe, yatırımlara veya diğer yollara dayalı olarak dijital varlık mevduatlarından getiri vaat etme yasağı.
  3. Hizmet sağlayıcılar veya diğer kuruluşlar tarafından mevduat toplama ve borç verme hizmetleri için bireylerin reklamının yapılması veya talep edilmesinin yasaklanması.

Bu önlemler, yetkisiz dijital varlık işletmelerinin yatırımcıların güvenini ve fonlarını istismar etmesini önlemeyi amaçlıyor. Ayrıca, sektörde daha fazla bütünlük ve istikrarı teşvik etmeyi hedefliyor. Tayland SEC, dijital varlık sektöründe yatırımcı korumasını güçlendirmek için önemli adımlar attı. Açık risk açıklama gerekliliklerini uyguladı. Dahası, riskli hizmetleri yasakladı. Böylece Tayland SEC, piyasada şeffaflığı, bütünlüğü ve güveni teşvik etmeyi amaçlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu