Çin ve Singapur’dan dünya ekonomisine “sert” uyarı

Singapur iktisadında gerçekleşen beklenmedik daralma ve Çin’in ihracatındaki güçlü düşüş, süregelen ticaret savaşının iş dünyası inancı ve faaliyetini olumsuz etkilemesi ile birlikte, dünya iktisadında alarm zilleri çalmasına yol açtı.

İhracatı dayalı Singapur iktisadında gayrı safi yurt içi hasıla (GSYH) yılın ikinci çeyreğinde evvelki çeyreğe nazaran yıllıklandırılmış sayıyla yüzde 3.4 daraldı. Bu 2012’den bu yana en büyük düşüşü işaret ediyor. Çin’de dış ticaret dataları, ihracatın Haziran ayında geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 1.3 gerilediğini ve ithalatın yüzde 7.3 ile beklenenden daha fazla azaldığını gösterdi.

İlk çeyrekte esasen daralmış olan Güney Kore iktisadı üzere, Singapur da, büyük ölçüde dış ticarete bağlı olmasından ötürü, global talebin öncü göstergesi olarak bedellendiriliyor. Çin’in Pazartesi günü açıklanacak olan çeyrek periyot GSYH verisinin iktisatta bariz bir zayıflama olduğunu göstermesi bekleniyor.

Singapur’da Maybank Kim Eng Research ekonomisti Chua Hak Bin, “Singapur kömür madeninde kanarya üzere. Dış ticarete çok açık ve hassas,” dedi ve “Veriler Asya’nın kalan kısmı için derinleşen bir yavaşlama riskini işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Asya ve Avrupa’da, imalat sanayi faaliyeti Haziran ayında daralırken, ABD iktisadı yalnızca ölçülü bir genişleme gösterdi. Milletlerarası Para Fonu’na (IMF) nazaran, Asya dünya ekonomik büyümesinin motoru durumunda ve  global GSYH’nin yüzde 60’tan fazlasını gerçekleştiriyor.

Singapur’ın bölgesel ve global arz zincirlerine komplike entegrasyonu, bu ekonomiyi dünya büyümesindeki yavaşlamaya ve tarife savaşlarına hassas kılıyor. GSYH’ye oranı yüzde 176 olan ihracat, son birkaç ayda önemli darbeler aldı ve dış satım Mayıs ayında 2013 yılı başından bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Chua, “Verilerin makus çıkacağını düşünüyordum, ancak bu bilgi berbat,” dedi ve “Teknik resesyonun izleri gerçek. Resesyonun sığ olacağını düşünüyorduk, lakin risk artık bunun daha derin olabileceği şeklinde” değerlensirmesinde bulundu.

 

 

 

Başa dön tuşu