Çin ve Hindistan, Rusya’nın Arktik petrolüne talip oldu

Finansal piyasa bilgileri ve altyapısı sunan Refinitiv Eikon firmasının datalarına nazaran, çoklukla Asya pazarına daha az satılan ve Arktik sınıfı olarak bilinen Arco, Arco/Novy Port ve Varandey ham petrol karışımları Çin ve Hindistan pazarlarında da kullanılan bir emtia haline geldi.

Rusya’nın Hindistan’a yaptığı Arktik ham petrol ihracatı, mayıstan bu yana artış gösteriyor. Rusya geçen yıl kasımda Hindistan’a 6,67 milyon varille rekor düzeyde ham petrol ihraç ederken, aralıkta sevkiyat 4,1 milyon varil düzeyinde gerçekleşti. Bu ihracatın büyük kısmı Gazprom Neft tarafından işletilen alanlarda üretilen Arco ve Arco/Novy Port sınıfı ham petrol oldu.

Hindistan, 2022 Kasım’da Rusya’nın Murmansk limanından yüklenen birinci Varandey karışımı ham petrol sevkiyatını geçen hafta teslim aldı. Yaklaşık 900 bin varil ham petrol taşıyan Bear Alcor tankeri, petrol rafinerisi Bharat Petroleum şirketi ismine Hindistan’ın Kerala kentindeki Koçi Limanı’na petrol teslimatı yaptı.

Öte yandan, Arktik petrolü yüklenen en az 3 petrol tankeri de Murmansk limanından Çin’e gönderilmek üzere yola çıktı.

Bu tankerler ortasında yaklaşık 780 bin varil ham petrol taşıyan ve 18 Ocak’ta Çin’e ulaşacağı hesaplanan Nikolay Zuev ile her biri yaklaşık 900 bin varil ham petrol kapasiteli olan ve sırasıyla 3 ve 15 Şubat’ta Çingdao’da olması planlanan NS Bravo ve Gladiator tankerleri yer alıyor.

Sülfür oranı yüksek bir ham petrol tipi olarak bilinen Arco tipi ham petrol, Rusya’nın kutuplardaki birinci petrol platformu Prirazlomnaya alanından çıkarılıyor. Daha kaliteli Arca/Novy Port tipi ham petrol ise orta ila hafif sülfür oranına sahip ve Yamal yarımadasında bulunan Novoportovskoye alanında üretiliyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası Rus güç bölümü Batılı ülkelerin uyguladığı ağır yaptırımların amacı haline gelmişti.

Avrupa, 5 Aralık’ta deniz yoluyla Rus petrolü alımını durdurma kararı almış, Rus petrolüne varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasına karar vermişti. Rusya ise tavan fiyat uygulamasına katılan ülkelere petrol sevkiyatı gerçekleştirmeyeceğini açıklarken, ihracını artık başta Çin ve Hindistan olmak üzere Asya pazarlarına yönlendireceğini ilan etmişti.

Başa dön tuşu