Çin, Kovid salgınının nüfusun yüzde 80’ine bulaştığını söyledi

Çin Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi baş epidemiyoloğu Wu Zunyou, devam eden Ay Yeni Yılı tatil devrinde insanların toplu hareketinin salgını yayarak birtakım bölgelerde enfeksiyonları artırabileceğini, fakat yakın vadede ikinci bir Kovid dalgasının muhtemel olmadığını söyledi.

Yüz milyonlarca Çinli, yakın vakitte hafifletilen Kovid kısıtlamalarının altında askıya alınan tatil toplantıları için ülke çapında seyahat ediyor ve bu da büyük salgınları yönetmek için daha az donanımlı kırsal alanlarda yeni salgınların korkusunu artırıyor.

Bir Ulusal Sıhhat Komitesi yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin’in ateş kliniklerinde, acil servislerde ve kritik durumdaki Kovid hastalarının artışa geçtiğini söyledi.

Hükümet datalarına nazaran, Çin’in sıfır Kovid siyasetini apansız kaldırmasından yaklaşık bir ay sonra, 12 Ocak prestijiyle yaklaşık 60.000 Kovid hastası hastanede hayatını kaybetmişti.

Ancak birtakım uzmanlar, konutta ölenleri hariç tuttuğu ve birçok hekimin vefat nedeni olarak Kovid’i göstermediklerini söyledi.

Başa dön tuşu