Çin karantina gerekliliğini kaldırdı

Çin, Kovid-19 önlemlerinin gevşetilmesiyle bugünden itibaren hudutlarını açtı. Ayrıyeten, yurt dışından gelen yolculardan müspet olanların test numunelerinin, virüs varyantlarının belirlenmesi için tahlil edileceğini bildirildi.

Devlet Konseyi’ne bağlı Müşterek Tedbire ve Denetim Mekanizması’nın açıkladığı yeni denetim protokolüne nazaran, virüs mutasyonlarının takibi için, yurt dışından gelen yolcular ile hava ve deniz limanlarındaki işçinin test numunelerinin DNA tahlili için hastanelerden ve kliniklerden toplanması istendi.

Yeni protokolde Kovid-19 tedavisi gören ayakta hastaların, ağır hadiselerin ve virüs nedeniyle hayatını yitirenlerin numunelerinin, mümkün yeni varyantların tespit edilebilmesi için Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi’ne bağlı Viroloji Enstitüsü’ne vaktinde iletilmesi istendi.

Çin’e gelen yolcuların karantina mecburiliği kalktı

Ulusal Sıhhat Komitesi, Kovid-19’un 8 Ocak’tan itibaren “A kategorisi salgın hastalık” olarak ele alınmasına son verileceğini, Hudut Sıhhati ve Karantina Yasası uyarınca uygulanan kısıtlamaların kaldırılacağını duyurmuştu.

Yeni uygulamayla yurt dışından gelen yolcuların, seyahat öncesi Çin’in büyükelçilik ve konsolosluklarından sıhhat kodu almak zorunda olmayacağı, varışlarında müspet olsalar dahi merkezi karantinada tutulmayacakları bildirilmişti.

Yurt dışından gelen yolcular bugünden itibaren karantina zaruriliği olmadan ülkeye giriş yapabilecek. Yolcuların, seyahatlerinden 48 saat evvel yapılmış PCR testinin negatif sonucunu ibraz etmeleri gerekiyor.

Varışta test uygulaması da kaldırılırken sırf yüksek ateş ve hastalık belirtisi gösteren yolculardan antijen testi yapmaları istenecek. Testleri olumlu olanlar ortasında hafif ve orta seviyede semptom gösterenlere konutlarında karantinada kalmaları, ağır belirti gösterenlere ise hastanede tedavi görmeleri tavsiye edilecek.

Pekin, Çin’den gelecek yolculara önlem alınmasına reaksiyon göstermişti

Çin’in geçtiğimiz ayın başında Kovid-19 önlemlerini gevşetmesinin akabinde, ülkedeki artan hadiseler ve kitlesel yayılmadan telaş duyan çok sayıda ülke, Çin’den gelecek yolculara yönelik denetim önlemleri almıştı.

Yolculara test uygulanması, müspet olanların karantinada tutulması yahut sıhhat durumlarının izlenmesi, varyantların takibi için test ve atık numunelerinin tahlil edilmesini içeren önlemler Pekin idaresinin yansısına sebep olmuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, tedbirlerden kimilerinin “orantısız” ve “kabul edilmez” olduğunu, bilimsel temeli olmadığını belirterek, “Farklı durumlara cevap olarak, karşılıklılık aslına nazaran, karşılık önlemler alacağız.” tabirlerini kullanmıştı.

Başa dön tuşu