Çin Devlet Başkanı: Türkiye ile ticaret, enerji ve turizm alanında çalışmak istiyoruz

Çin Devlet Lideri Şi Cinping, “Türkiye ve Çin yükselmekte olan piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler. Karşılıklı stratejik inancı artırmalı, stratejik iş birliği ve uyumu güçlendirmeliyiz.” dedi.

Çin Devlet Lideri Şi Cinping, resmi ziyaret kapsamında Çin’in başşehri Pekin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı baş başa ve heyetler ortası görüşmede, iki ülke başkanlarının Japonya’da düzenlenen G20 Başkanlar Tepesi’ne katıldığını hatırlatarak bu ziyaret vesilesiyle bağlantıları geliştirmeyi umduklarını söyledi.

Pekin’de yapılan görüşmelere büyük değer verdiklerini belirten Şi, “Türkiye ve Çin yükselmekte olan piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler. Karşılıklı stratejik inancı artırmalı, stratejik iş birliği ve uyumu güçlendirmeli, kararlılıkla merkezinde Birleşmiş Milletlerin ve milletlerarası hukuk sisteminin olduğu memleketler arası sistemi muhafazalı, çok taraflılığı ve milletlerarası adaleti ortaklaşa savunmalıyız.” sözlerini kullandı.

Türkiye ve Çin’in merkezinde Dünya Ticaret Örgütünün olduğu memleketler arası ticaret sistemi ve çok taraflılığın ortaklaşa müdafaası gerektiğini kaydeden Şi, “Cumhurbaşkanı (Erdoğan) ile ortak çıkar ve telaşlarla, ikili, bölgesel ve milletlerarası problemler hakkında derinlemesine görüş alışverişinde bulunmayı temenni ediyorum.” diye konuştu.

Çin Devlet Lideri Şi ayrıyeten gelecek süreçte Çin-Türkiye stratejik münasebetlerini Türk tarafıyla planlayıp yönlendirmeye hazır olduklarını belirterek ikili ilgilerin yanı sıra öteki gelişmekte olan ülkelerin çıkarını müdafaanın değerine vurgu yaptı.

 

 

 

 

 

 

AA

Başa dön tuşu