Çimento ihracatı ilk yarıda yüzde 46 arttı

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) İdare Konseyi Lideri Nihat Özdemir, çimento kesiminin birinci yarıdaki ihracatının geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 46 artışla 444 milyon dolara ulaştığını belirterek, “Çimento dalı birinci yarıdaki bu ihracat artışıyla nefes almıştır.” dedi.

TÇMB ve Çimento Sanayisi Patronları Sendikası (ÇEİS) iş birliğiyle düzenlenen basın toplantısında ÇEİS tarafından Deloitte Türkiye’ye hazırlatılan “Geçmişten Geleceğe Emin Adımlarla: Türk Çimento Kesimi’nin Gelişimi ve Stratejik Teklifler Raporu”nun sonuçları gazetecilerle paylaşıldı.

Toplantıda konuşan TÇMB İdare Konseyi Lideri Nihat Özdemir, Türk çimento dalının 2018’de 55’i entegre, 19’u öğütme olmak üzere toplam 74 tesisle yıllık yaklaşık 71 milyon ton klinker ve 75 milyon ton çimento üreterek ülke iktisadına katkı sağlamayı sürdürdüğünü söyledi.

Yüzde 76’sı yerli, yüzde 24’ü yabancı sermayeli yatırımcılardan oluşan çimento kesiminin üretimde Avrupa’da birinci, dünyada ise dördüncü sırada yer aldığını lisana getiren Özdemir, 2018 datalarına nazaran yaklaşık 19 bin şahsa sağladıkları direkt istihdam ve 614 milyon dolar ihracat geliriyle GSMH’de değerli bir hisseye sahip olduklarını anlattı.

Özdemir, bölümün ihracatta sağladığı muvaffakiyetten ve son devirde artan grafikten bahsederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yılın birinci 6 ayında çimento ihracatımız yüzde 38 artarak 5,3 milyon ton, klinker ihracatımız ise yüzde 116 artarak 6 milyon ton olarak gerçekleşti. Şu ana kadar en çok ihracat yapılan ülkeleri ABD, Gana ve İsrail olarak sıralayabiliriz. Bölümümüzün toplam ihracatı bu periyot için yüzde 46 artışla 444 milyon dolar olmuştur. Çimento kesimi birinci yarıdaki yüzde 46 ihracat artışıyla nefes almıştır. İhracatta Batı standardı ile üretim yapıp dünya pazarında rekabet ederken sahip olduğumuz deneyimle, kalitemizden ödün vermiyoruz.”

– “Konutta satışlar azalsa da gereksinim artarak sürmektedir”

Özdemir, yılın birinci 4 ayında çimento üretiminin yüzde 33, iç satışların yüzde 41 azaldığını kaydederek, “2018 yılının birinci 4 ayında mevsim normallerinin üstünde sıcak bir kış geçirilmesiyle satışlar beklenenden fazla artış göstermişti. Fakat bu yıl mevsimselliğin getirdiği olumsuz durum ve geçen yılın son 5 ayında görülen küçülmenin tesiriyle, çimento iç satışlarındaki daralma devam etmiştir.” diye konuştu.

İç satışların 12 aydır küçüldüğünü lisana getiren Özdemir, konut kesiminin daraldığını, inşaat harcamalarının yılın birinci çeyreğinde gerçek olarak yüzde 16 düştüğünü aktardı.

Özdemir, yılın 5 ayında 2018’in tıpkı periyoduna nazaran konut satışlarının yüzde 20 azalarak 423 bin adet seviyesine gerilediğini tabir ederek, birinci çeyrekte belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarında daire sayısının ise yüzde 46 azaldığını bildirdi.

Bu dataların çimento satışlarını olumsuz etkileyeceğini beklediklerini vurgulayan Özdemir, şu tabirleri kullandı:

“Bunun yanında dalımızı umutlandıran, etkileyen en kıymetli mevzu da ülkemizde genç nüfus oranının yüksek olmasıyla konut talebi dönemsel olarak ertelense de hiçbir vakit bitmeyecektir. İç pazarda ayrıyeten kentsel dönüşüm de âlâ bir fırsattır. Önümüzdeki devirde ülkemizde 20 milyon konut gereksinimi kelam konusu olacaktır. 6306 sayılı kanunla kentsel dönüşümün önü açılmış ve dönüşüm hızlanmıştır. Ülkemizdeki yaklaşık 7 milyon riskli yapı sarsıntıya dayanıksız olduğu için bu kapsamda yenilenecektir.”

– “Beton yollar daha ucuz ve daha uzun ömürlü”

Özdemir, dal için beton yolların ve bariyerlerin değerinden bahsederek, hususla ilgili şu noktalara dikkati çekti:

“Beton yollar, bilinenin bilakis daha ucuz ve uzun ömürlü olduğu için ekonomik bir seçimdir. Ülkemizin kaynaklarının yanlışsız kullanılması için uzun ömürlü ve sağlam beton yollar yapmak en düzgün alternatiftir. Maalesef her gün trafik kazalarıyla karşı karşıyayız. Bunu yüzde 20 azaltmanın yolu, bölünmüş yollarda orta refujlerde uygulanacak standardına uygun beton bariyerler olduğunu söyleyebiliriz.”

Özdemir, TÇMB olarak belediye çöplerinin ayrıştırılarak çimento fabrikalarında alternatif yakıt olarak kullanılmasına da değer verdiklerini kaydederek, bölümün geçen yıl yaklaşık bir milyon ton endüstriyel atığı alternatif yakıt olarak güce dönüştürdüğünü söyledi.

Atık ısı geri kazanımı konusuna değinen Özdemir, devlet teşviki olmaksızın çimento fabrikalarının kendi öz kaynaklarıyla kurduğu tesislerde yaklaşık 560 bin hanenin günlük elektrik tüketimine karşılık gelen enerjiyi geri kazandığını, bölümün, tükettiği elektriğin yüzde 7’sini atık ısıdan karşıladığını anlattı.

– “Yatırımlara ve kapasite artırımlarına devam edeceğiz”

Özdemir, geçirdiği inişli-çıkışlı periyodun akabinde dalın en kısa vakitte toparlanacağına yönelik inançlarının tam olduğunu kaydederek, iktisada katkı sağlamayı ve üretim güçlerini Türkiye’ye paha katmak için aralıksız sürdüreceklerini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan haziran ayı enflasyon sayılarına değinen Özdemir, “Enflasyondaki kıymetli düşüşü çok güzel görüyoruz. Haziranda enflasyonda bir anda yüzde 3 düzgünleşme yaşandı. Bunun dönem sonuna kadar artarak devam etmesini umuyoruz. İnşallah açıklanan ekonomik önlemlerle enflasyondaki düşüşün devam etmesini hem arzuluyoruz hem de ümitli olarak bu sürecin gerçekleşmesini beklemekteyiz.” tabirlerini kullandı.

Özdemir, sunum esnasında ilgili bir soru üzerine, Türk çimento bölümünün kapasitesinin ziyadesiyle kâfi olduğunu belirterek, “Artık milletlerarası oyuncu olmamız lazım, yurt dışına daha fazla açılmamız gerekiyor. Ülkemize kıymetli derecede sermaye getirmek için bunu yapmamız gerekiyor.” dedi.

Yatırımlarla ilgili bir soruya karşılık Özdemir, şu yanıtı verdi:

“Dengelenmenin sonlandığını ve artık büyümeye geçtiğimizi görüyoruz. Ülkemize inanıyor ve bu istikamette yatırımlarımızı sürdürüyoruz. 2021 yılında Türkiye’nin tekrar eski büyüme sayılarına ulaşacağına inancımız tam. Türkiye büyük bir ülke, genç nüfusu var. Ayrıyeten nüfusumuz da artıyor. Yatırım yapıyorsak Türkiye’ye ve Türkiye’nin geleceğine güvendiğimiz içindir. Bu yüzden yatırımlara hiç orta vermedik. Yatırımlara, kapasite artırımlarına devam edeceğiz.”

– Özdemir, toplantıda TÇMB İdare Konseyi Başkanlığından istifa etti

 Özdemir, global çimento fiyatlarına ait bir soru üzerine, dünya üzerinde en düşük çimento fiyatının Türkiye’de olduğunu belirterek, hem uygun fiyatlı hem de kaliteli üretim yaptıklarını söyledi.

Halihazırda bir ton çimentonun Afrika’da 100 avrodan, Avrupa’da 80-90 avrodan aşağı bulunamayacağını lisana getiren Özdemir, “Global piyasada çimento fiyatları 65-120 avro ortasında değişiyor. Türkiye’de şu anda 35-40 avrolara satılıyor.” dedi.

Özdemir, Türk çimentosunun ihraç edildiğinde ise alıcıya ton bazında 60-65 avroya mal olduğunun, bunun da dünya ortalamasının en düştüğüne denk geldiğini söyledi.

Nihat Özdemir, 1 Haziran prestijiyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanlığı vazifesine seçildiğini anımsatarak, bu vazife için önemli mesai harcadığını, hasebiyle TÇMB İdare Heyeti Başkanlığı için gereğince vakit ayıramayacağını, bu nedenle TÇMB’deki başkanlık vazifesinden istifa kararı aldığını söyledi.

TÇMB İdare Heyetinin bugün toplanacağını lisana getiren Özdemir, yeni liderin seçileceğini fakat kendisinin idare konseyi üyeliğinin süreceğini kelamlarına ekledi.

– “Rusya ve Gürcistan ile yaşanan gümrük sorunu çözülmeli”

ÇEİS İdare Konseyi Lideri Suat Çalbıyık ise, Türk çimento bölümünün orta ve uzun vade stratejileriyle ülke iktisadı ve toplumsal refah için daha fazla paha yaratmayı hedeflediğini söyledi.

Sektörün mevcut durumunu tahlil etmek ve gelecek stratejisine taraf verecek gelişim alanlarını belirlemek emeliyle Deloitte Türkiye iş birliğiyle hazırladıkları rapordan bahseden Çalbıyık, şu sözleri kullandı:

“Çimento dalı, rapora nazaran, 2017’de tüm bileşenleriyle ülkesi için 16,2 milyar TL katma paha üreten, 3,7 milyar TL kamu bütçesine katkı yapan, direkt ve tesir ettiği bölümlerle birlikte 27 bin bireye istihdam sağlayan bir daldır. 614 milyon dolara yükselttiği ihracat gelirleriyle toplam ihracat içindeki hissesi binde 37’ye çıkmıştır.”

Çalbıyık, ihracatta mevcut şartların güzelleştirilmesi ismine yapılması gerekenlerden bahsederek, “Örneğin, Rusya ve Gürcistan gümrüklerinde çimentonun 28 günlük dayanım denetimi için bekletilmesinin kesime önemli pazar kaybı yaşattığını görüyoruz. Yalnızca bu sorunun çözülmesi bir milyon tonluk yeni bir ihracat hacmi manasına gelir.” diye konuştu.

İyi bir ihracat stratejisi çizilmesinin öneminine değinen Çalbıyık, Türk şirketlerinin milletlerarası arenada daha fazla rol alması gerektiğini anlattı.

– “Asfalt yolların 4 yıllık bakımıyla Marmaray inşa edilir”

Çalbıyık, beton yolların ulusal bir altyapı ve iktisat problemi olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Uluslararası araştırmalara nazaran yatırım maliyeti açısından bakıldığında asfalt yolların imali beton yolların iki katına denk gelen bir maliyet doğuruyor. Yani beton yolların imali asfalt yollardan yüzde 50’ye yakın daha ucuz. Asfaltın yıllık bakım-onarım maliyeti ise beton yolların maliyetinin 10 katına denk geliyor. Ayrıyeten beton yollar daha uzun ömürlü. Bu açıdan baktığımızdan beton yolların tercih edilmesiyle Karayolları Genel Müdürlüğünce her yıl harcanan 2 milyar liralık bakım tamir masrafını ortadan kaldırarak, 4 yılda bir Marmaray inşa edebilecek parayı harcamak yerine tasarruf edeceğiz.”

Çalbıyık, iş sıhhati ve güvenliğinin, çimento dalının en çok kıymet verdiği bahislerin başında geldiğini kaydederek, bu alanda önemli ilerleme sağladıklarını, iş güvenliğinde elde ettikleri başarılı sonuçların teşviklerle desteklenmesini beklediklerini söyledi.

Suat Çalbıyık, iş sıhhati ve güvenliği ile mesleksel eğitim alanlarında bekledikleri teşviklerden bahsetti.

AA

Başa dön tuşu