Çiftçiyi zarara uğratan şebeke üyeleri adliyeye sevk edildi

Ardahan merkezli 17 vilayette, çiftçiyi ziyana uğratacak halde hileli süreçler yaptığı belirtilen bir şebekeye yönelik “rüşvet” operasyonunda yakalanan ve ortalarında kamu görevlilerin de bulunduğu 47 kişi adliyeye sevk edildi.

Hükümetin çiftçiyi destekleme projesi kapsamında işi alan yüklenici firmanın, devleti ve çiftçiyi ziyana uğratacak formda hileli süreçler yaptığı kuşkusu üzerine Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, Ardahan Vilayet Jandarma Komutanlığınca daha evvel bir şebekeye yönelik yapılan operasyonun üçüncü dalgasında, “suç işlemek maksadıyla örgüt kurmak” ve örgüt faaliyetleri kapsamında “rüşvet almak/vermek”, “resmi evrakta sahtecilik” ve “nitelikli dolandırıcılık” hatalarından yakalanan 47 kişinin jandarmadaki süreçleri tamamlandı.

Zanlılar sıhhat denetiminin akabinde jandarma takımlarınca Ardahan Adliyesine getirildi.

Biri Tarım Reformu Genel Müdürlüğünde mühendis, biri Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünde memur, biri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Lideri, 31’i kamu vazifelisi veteriner doktor, 13’ü ise hayvan çiftliği işletmesi sahibi olan zanlıların savcılıktaki süreçleri sürüyor.

Ardahan merkezli olarak bu kentin yanı sıra Ankara, Van, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Çorum, Burdur, Denizli, Erzurum, Kars, İzmir, Giresun, Muş, Sinop, Şanlıurfa ve Sivas’ta yapılan operasyonun üçüncü dalgasında 47 zanlı gözaltına alınmıştı.

Aynı soruşturma çerçevesinde 15 Ocak 2019 ve 5 Mart 2019 tarihlerinde iki evreli olarak gerçekleştirilen operasyonlarda ise gözaltına alınan 57 şüpheliden 31’i tutuklanmıştı. AA 

 

Başa dön tuşu