Christine Lagarde ve Ursula von der Leyen için sırada ne var?

Avrupa Merkez Bankası (AMB)’nin üst poziyonlarına atamalarda sıkıntı kısım geride kalmış olsa da Ursula von der Leyen ve Christine Lagarde’ın Avrupa Kurulu ve Avrupa Merkez Bankası’nın başına gelmeden  hala bir ekip bürokratik çemberleri atlamaları gerekiyor.

Ursula Von der Leyen

15 Temmuz haftası (Yüksek olasılıkla 16 Temmuz Salı günü): Avrupa Parlamentosu Fransa Strasborug’ta Von der Leyen’in komite başkanlığı oylanacak. Belirlenmiş kişinin kurul başkanlığı mutlak çoğunlukla seçilecek.

31 Ekim haftası (Yüksek olasılıkla 22 Temmuz Salı günü): Avrupa Parlamentosu temsilcilerin tamamının oylamasını gerçekleştirecek.

Christine Lagarde

9 Temmuz: Brüksel’de gerçekleşen buluşmada, Euro bölgesi Maliye Bakanı Lagarde’ın adaylığını AMB Başkanlığı’nı resmi olarak önerecek. Akabinde Avrupa Parlamentosu ve AMB İdare Kurulu istişare yapacak lakin çıkan karar bağlayıcı nitelikte olmayacak.

Bu kademe tamamlandıktan sonra, başkanlar tarafından adaylık onaylanacak ve bir sonrali tepe 17-18 Ekim’de gerçekleşecek.

Charles Michael, halihazırda Avrupa Kurulu Lideri olarak seçildi. Onun periyodu, 1 Ekim’de başlayack ve bir defa yenilenebilir olmak üzere iki buçuk yıl sürecek.

 

 

 

.

 

Başa dön tuşu