ChatGPT’ten 8 Çarpıcı Kripto Para Tahmini!

Yapay zekanın günden güne yükselişe geçmesiyle beraber kullanım alanı da genişliyor. Uzmanlar, yakın zamanda yapay zeka sohbet botu ChatGPT’ye kripto para piyasasının geleceğini sordu! Yapay zeka botunun cevapları ise uzmanları şaşırttı! İşte detaylar…

Yapay zeka botu ChatGPT kripto para piyasasına yönelik tahminlerde bulundu!

Kripto paralara yönelik benimsenme oranı artacak

İlk olarak yapay zeka botu ChatGPT, BTC ve altcoinlerin küresel finans ağının önemli bir parçası haline gelmesini ve işlemler için kullanılmasını öngördüğü için bu zaman dilimi içinde “daha fazla ana akım benimseme” olacağını belirtti.

ChatGPT: Sadece Bu 5 Kripto Para Ayakta Kalacak!

Öte yandan kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere geçtiğimiz birkaç yıl içinde bu cephede kesinlikle gelişmeler gördük. Bu alandaki devlerden ikisi olan Visa ve Mastercard, milyonlarca yatırımcının kredi ve banka kartları aracılığıyla dijital varlıklar üzerinden ödeme kabul etmesine olanak sağlamak için kripto para firmalarıyla çok sayıda ortaklık imzaladı. Bununla beraber geçen yıl sektörde yaşanan aksaklıklara rağmen, Visa’nın kripto başkanı kısa süre önce şirketinin konuyla ilgili olumlu görüşlerini ikiye katladı çünkü bazı dijital varlıkların “ödeme ekosisteminde önemli bir rol oynama potansiyeline sahip olduğuna” inanıyorlar. Mastercard ise geçtiğimiz günlerde bankaların kripto para işlem platformları başlatmalarına yardımcı olmayı amaçlayan özel bir program başlattı.

Daha iyi düzenleyici hamleler gerçekleşecek

Bir diğer yandan yapay zeka botu ChatGPT, benimsenme oranlarının artmasıyla beraber küresel gözlemcilerin sektörün gelişimini daha yakından takip etmek isteyeceğini öngörürken, özellikle Terra ve FTX çöküşü gibi birçok çöküşe işaret ederek düzenleyicilerin rolünün daha aktif olacağını aktarıyor. Bu noktada Amerika Birleşik Devletleri, çok olumlu bir ışık altında olmasa da, ön planda olmuştur. En büyük kripto şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yapmasına rağmen, yerel düzenleyiciler uygun kurallar koymakta başarısız oldu.

SEC Başkanı, Bitcoin Değil: Bu Altcoin'i Övdü!

Aynı zamanda, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, hangi dijital varlıkların gerçekten menkul kıymet olduğunu detaylandırmadan kayıtsız menkul kıymetler teklif ettiklerini iddia ederek birden fazla firmanın peşine düştü. Düzenleyici kurum ayrıca Ripple ve Grayscale de dahil olmak üzere birçok kripto devine karşı yasal mücadeleler yürütüyor. Buna karşılık Singapur, Hong Kong ve Avrupa Birliği sektörü düzenlemeye yönelik adımlar atıyor. AB kısa süre önce, stabilcoinler için 2024 yılında, borsalar ve diğer sektör katılımcıları için 2025 yılında faaliyete geçmesi beklenen MiCA mevzuatını onayladı.

Kurumsal yatırımlar günden güne artacak

Birkaç yıl önce, COVID-19 salgınından hemen sonra kurumların kripto para piyasasına girdiğini gördük. Bir tarafta, Ben Miller, Stan Druckenmiller ve Paul Tudor Jones III gibi çok sayıda önde gelen eski yatırımcı, diğer yatırım seçeneklerini ve Fed’in para politikasını eleştirirken Bitcoin ve bazı altcoinlere desteklerini açıkladı.

Risk Sermayedarı: Bu Altcoin İçin 10 Bin Doları Bekliyor!

Öte yandan, dev sigorta şirketi MassMutual, One River Asset Manager ve hatta BlackRock (dünyanın en büyük varlık yöneticisi) gibi kurumsal yatırım araçları, belirli yatırımlarla veya doğrudan BTC alımlarıyla piyasaya yöneldiler. Hatta bu durum, bir zamanların kuşkulu bankacılık devi JPMorgan’ın diğer kurumların da bir noktada aynı şeyi yapabileceğini öngörmesine yol açtı. Ancak, tüm bunlar geçen yıl gerçekleşen Terra ve FTX çöküşü ile bozuldu. Ancak ChatGPT, özellikle önceki iki tahminin gerçekleşmesi halinde, gidişatın yeniden tersine dönme ihtimalinin yüksek olduğuna inanıyor.

Finansal Hizmetler Etkileşimi ve Blockchain’in Benimsenmesi

Doğaları ve bu listedeki ilk nokta ile benzerlikleri göz önüne alındığında, uzmanlar iki seçeneği birleştiriyor. ChatGPT, kredi ve banka kartı kullanımının yanı sıra, kripto para birimlerinin ve blockchain teknolojisinin finansal sistemin diğer bölümlerine başarılı bir şekilde entegre edilebileceğini öne sürüyor. Bu, blockchain ağlarında daha büyük ölçekte büyük işlemlerin gerçekleştirilmesini ve aynı zamanda bu teknolojinin üzerine sigorta poliçeleri ve emlak anlaşmalarının dahil edilmesini içeriyor.

Ancak yapay zeka botu ChatGPT’ye göre finans, blockchaini giderek daha fazla benimsemeye başlayabilecek alanlardan sadece biri. Teknolojinin tedarik zinciri yönetimi, sağlık hizmetleri ve hatta devlet hizmetleri gibi diğer birçok alanda kullanılabileceğine inanıyor.

Sürdürülebilirlik

Birkaç yıl önce, birkaç küresel ajans bitcoin madenciliğinin çevre için kötü olduğuna dair sık sık raporlar yayınladığında, çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) yatırımcılığı pek çok kişi tarafından takip ediliyordu. Elon Musk’ın Tesla’sı da dahil olmak üzere birçok yatırımcının BTC pozisyonlarından geri çekilmesi ve madencilere kömür yakıtlarını kullanmayı bırakıp daha sürdürülebilir ve yeşil enerji kaynaklarına yönelmeleri için baskı yapmaları işe yaradı.

Bitcoin ve Ether İçin 2 Yıl Sonra Bir İlk: Yüzde 80 Düşüş!

Bu aynı zamanda Ethereum’un geçen yıl The Merge’i tamamlamasının nedenlerinden biri – ikinci en büyük blockchain’in daha fazla enerji gerektiren PoW’dan PoS’a geçmesini sağlayan bir gelişme. ChatGPT, çevresel kaygılar artmaya devam ettikçe sürdürülebilirliğin önümüzdeki on yıl içinde sektörde büyük bir rol oynayacağını düşünüyor. Bu nedenle chatbot, daha fazla yeşil enerji kullanan kripto para birimlerinin yatırımcılar için tercih edilen seçim olacağını öngörüyor.

DeFi sektörünün genişlemesi

Merkezi olmayan finans, bugün dünyanın tamamen merkezi olarak işleyen genel finans sisteminin karşı tarafı olarak görülmektedir. Bu, tüm işlemlerinize, anlaşmalarınıza vb. her zaman üçüncü bir tarafın dahil olduğu anlamına gelir. DeFi yıllardır var olmasına rağmen, 2020’de popülerlik patlaması yaşadı. “DeFi yazı” olarak adlandırılan bu dönemde, bu alandaki projeler etkileşim, kilitlenen toplam değer (TVL) ve fiyatlar bakımından hızla yükseldi.

Bununla birlikte, bu büyük ve hızlı benimseme, sektörün ölçeklenebilirlik eksikliği, bariz dolandırıcılıkların varlığı, hileli projeler ve güvenlik sorunlarının yanı sıra rug pull gibi bazı sorunlarını da ortaya çıkardı. Son birkaç yıl içinde hacklemeler nedeniyle kaybedilen milyarlarca kripto var. Fakat ChatGPT, DeFi’nin sorunlarını geride bırakacağına, kullanıcı deneyimini iyileştireceğine ve finans sektörünün hayati bir parçası haline geleceğine inanıyor.

Yeni Teknolojik Yenilikler

Son olarak, yapay zeka botu ChatGPT, teknoloji sektöründeki yeniliklerden bahsetti. Sonuçta, Bitcoin ağı ve takip eden 15 yıl içinde ortaya çıkan diğer birçok proje başlı başına bir yenilik olarak açıklanabilir. Proof of work sistemi sorunlarına rağmen, proof of stake’in ve çoklu varyasyonlarının yaratılmasına yol açtı. Şimdiye kadar, blockchain’in DeFi, NFT’ler vb. gibi farklı amaçlara sahip çok sayıda ve çeşitli protokollerin geliştirilmesine olanak sağladığını gördük. Önümüzdeki on yıl, henüz aklımıza bile gelmeyen fikirler için çok daha fazla kullanım getirebilir. Bununla beraber şu anda tahmin edemediğimiz özelliklere ve kullanımlara sahip yeni kripto paralar ortaya çıkabilir. Bunlar teknolojideki ilerlemelerden ya da toplumdaki değişen ihtiyaç ve koşullardan kaynaklanabilir.

İlginç bir şekilde, yapay zeka botu 2021’de benimsenmelerindeki patlayıcı büyümeye rağmen NFT’lerden hiç bahsetmedi. Uzmanlara göre bu durum, ChatGPT’nin bu projeleri kripto ile ilişkilendirmediği ya da onlar için bir gelecek görmediği sorusunu akıllara getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu