Charlie Lee’nin Litecoin (LTC) Hakkında En Sevdiği 9 Özellik

Litecoin (LTC) bu sene 10. yıl dönümünü kutlayacak. Pekala kim Litecoin’in sırlarını yaratıcısı Charlie Lee’den daha güzel açıklayabilir?

Bitcoin’den (BTC) sonra kıymetli kripto para ünitelerinden olan Litecoin için büyük bir yıl. Bitcoin’den altın LTC’den ise gümüşü olarak bahsedilir. Kripto para piyasasının gümüşü Kasım ayında 10. yıl dönümünü kutlayacak.

Bu kapsamda Decrypt, Litecoin’in kurucusu Charlee Lee ile tasarladığı kripto para hakkında bir röportaj yaptı. Lee röportajda Litecoin’in sevdiği 9 özelliğini açıkladı:

1- Litecoin 9 Yıldır Hiç Aksaklık Yaşamadı

Piyasa pahası en yüksek iki kripto para -Bitcoin ve Ethereum- sistemlerinde aksaklıklar yaşadı lakin Lee’ye nazaran Litecoin hiçbir aksaklık yaşamadı.

Lee Decrypt’e Litecoin’in 10 yıldır durmadan çalıştığını ve yalnızca birkaç kripto parada bu durumun görüldüğünü açıkladı. Ayrıyeten, açıklamalarına Bitcoin’in fork’tan ötürü aksaklıklar yaşadığını lakin Litecoin’in Kasım 2011’den beri durmadan çalıştığını söyledi.

2- Birinci Günden Beri Piyasa Bedelinde Birinci 10 Sırada

Sıralaması tekraren değişmiş olabilir fakat Litecoin piyasa pahası olarak daima birinci 10’daydı. Şu an Chainlink (LINK) ve Cardano (ADA) ortasında 7. sırada. Lakin Merkeziyetsiz Finans (DeFi) kripto paraları Wrapped Bitcoin (WBTC) ve Uniswap idare token’ı (UNI) bedellerini süratlice arttırıyor.

Lee açıklamalarına birçok kripto paranın 15 dakikalığına ünlendiğini lakin sonradan toparlayamadıklarını ve Litecoin’in neredeyse hiçbir vakit vitrinden ayrılmadığını tabir etti.

3-Litecoin’in Madencilik Algoritması Güvenlik Konusunda Avantaj Sağlıyor

Litecoin, Bitcoin’e göre farklı bir madencilik algoritması kullanıyor. Bunun manası, şifreleme seviyelerini Scrypt algoritmasıyla domine edebilir. Ama bu algoritma Bitcoin Cash için bir seçenek değil. Bitcoin’le bir arada SHA-256 algoritmasını kullanıyor lakin yalnızca %2’lik egemenlik sonucu olarak Bitcoin Cash hücumlara açık olabilir. Lee’nin açıklamalarına nazaran LTC’nin Scrypt algoritması %99 egemenlik sağlıyor.

Açıklamalarına nazaran Litecoin madencilerinin Litecoin’e saldırmaları için rastgele bir teşvik yok.

4- Litecoin Yüksek Likiditeye Sahip

Litecoin büyük kripto para borsalarının tamamında listelenmiş durumda. Bitcoin üzere bedel biriktirme aracı olarak kullanıldığı, çok düşük fiyatların olduğu ve süratli süreç özelliği sayesinde değişim aracı olarak kullanıldığı göz önüne alınınca ehemmiyeti büyüyor.

Lee, Litecoin’in bugünkü piyasa bedelinin 9 milyar dolar ve günlük süreç hacminin 8,5 milyon dolara ulaştığını ve bunun çok hoş bir özellik olduğunu açıkladı.

5- Bitcoin Dışında En Çok ATM Dayanağına Sahip

CoinATM Radar’ın sunduğu en son datalara nazaran Litecoin ATM’lerinin sayısı 9.245 iken Bitcoin ATM’lerinin sayısı neredeyse 15.000’i bulmuş durumda. Geçen yılın raporları Kore’de 13.000 ATM’nin Litecoin takviyesi sunduğunu ve bu sayının Bitcoin ATM takviyesini geçtiğini de açıklıyor.

Hatta Lee açıklamalarına Litecoin’in alınıp satılabileceği çok fazla platformunun olduğu ve en çok desteklenen ikinci kripto para olduğunu açıkladı.

6- Litecoin PayPal Tarafından Destekleniyor

Kasım 2020’de PayPal Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin ödeme takviyesi sundu, bu da ABD’deki müşterilerin kripto paralar ile ödemeler yapmasına imkan tanıdı.

Lee’nin açıklamasına nazaran insanların Litecoin’i desteklemelerinin nedeni kullanışlı olması ve piyasa pahası olarak en pahalı kripto paralardan biri olması olarak yorumluyor.

Doğal olarak kripto topluluğu PayPal’dan hoşlanıyor. Bilhassa PayPal hesabındaki kripto paraların transferinin PayPal hesabı dışına transfer edilememesi birçok kişi tarafından beğenilen karşılanmadı. Lakin, 26 milyon tüccarın Litecoin dahil kripto paralarla ödeme almasına imkan tanıdı.

7- Litecoin’e Kapalılık Özellikleri Geliyor

Litecoin’e büyük bir yenilik geliyor. Bu yenilik ise coin’in diğerilerinden ayrışmasını sağlamayı hedefliyor.

Lee’nin açıklamalarına nazaran paranın gücü öbür banknotlarla tıpkı lakin bu durum Litecoin ve Bitcoin’de geçerli değil. Açıklamasının devamı olarak Coinbase hesaplarının karaborsadan Litecoin alındığı için kapatıldığını örnek olarak ekledi.

Uygulamaya geçirilen MWEB özelliği, geçmişte ne emelli olarak kullanılırsa kullanılsın coin’lerin bozulmamasını ve yan zincir olarak bir seçenek halinde kullanımasını sağlar. Lee’ye nazaran yeni özellik Litecoin için satın alım nedeni olacaktır.

8- Piyasadaki LTC’nin %2’si Grayscale Litecoin Trust’ında Kilitlenmiş Durumda

Grayscale Investment 27,1 milyar dolarlık varlık yönettiğini geçen hafta açıklayınca manşetlere yerleşti. Kendileri tıpkı anda Bitcoin tutmadan yatırımcıların Bitcoin almalarına imkan tanıyor.

Grayscale Bitcoin Trust fonların birçoklarını geçti, lakin menkul değer yöneticisi Litecoin dahil olmak üzere birkaç kripto para fonu daha yönetiyor.

Lee 173 milyon dolarlık LTC’nin, yani piyasadaki tüm Litecoin’lerin %2’sinin Grayscale Litecoin fonunda kilitlenmiş olmasını firmanın işini çok güzel yaptığına işaret olarak yorumluyor. Lee’ye nazaran kurumsal olarak Litecoin’e duyulan talebin ölçümü güç lakin ona karşın bu haber epey hoş.

9- Litecoin, Lee Elini Eteğini Çektikten Sonra da Hayatta Kaldı

Litecoin, kurucusunun elini eteğini çekmesi durumunda neler olabileceğini gösterdi.

Lee, LTC’lerinin tümünü 2017’nin sonundaki kripto para yükselişinde çıkar çatışması ve öteki nedenlerden ötürü satmıştı. Lakin en son yaptığı açıklamalarına nazaran beşerler kendisinden hala nefret ediyor. Bunun nedeni ise insanların Lee’nin elindeki Litecoin’i satması sonucunda tüm piyasanın çökmesine neden olduğunu düşünmesi. Ancak Lee, kendisine yöneltilen suçlamaları mantıksız buluyor.

Litecoin’in kurucusu durumu şöyle açıklıyor:

“Bu olayın olması insan doğasıyla alakalı ve bunun olmasını beklemeliydim. Birçok insan benim Litecoin üzerinde çalışmak için teşvikimin olmadığını, bu yüzden ayrıldığımı düşünüyor. Fakat bu tam karşıtı zira benim bulduğum bir şey ve benim için miras olarak pahası var.”

Litecoin hakkında ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu