Çavuşoğlu: (Kıbrıs) AB’nin takındığı tutumu doğru bulmuyoruz

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Al el Tabip, Savunma Bakanı Necah eş Şammar ve Ulusal İstihbarat Lideri Mustafa el-Kazm, Dışişleri Bakanlığında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulusal Savunma Bakanı Hulus Akar, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri Hakan Fidan’dan oluşan heyetle bir ortaya geldi.

Heyetler görüşmelerin tamamlayıp bakanlıktan ayrıldı. Çavuşoğlu basın açıklamasında kritik bildirilerde bulundu. Çavuşoğlu’nun konuşmasından satır başları;

DEAŞ ve başka terör örgütlerine karşı birlikte neler yapabileceğimiz değerlendirdik. Öbür konusunda birlikte neler yapabileceğimizi kıymetlendirme fırsatı bulduk. Ortak bir komite kurma kararı aldık. Yardımcılarımız seviyesinde bir komite kuracağız. Arkadaşlarımız bu bahislerde teknik görüşmelerin yapacaklar. Daha sonra bu formatta bir görüşme daha yapmayı uygun bulduk. Esasen Türkiye’nin kıta sahanlığında sürdürdüğü sondaj faaliyetler Türkiye’nin egemenlik hakkıdır. Kıta sahanlığında ne yapmak istediğine lakin Türkiye karar verir. Biz her vakit memleketler arası hukuka uygun bir halde adımlar atıyoruz.

KKTC’nin ruhsat verdiği TPAO’ya alanlarda da faaliyetlerimizi ağırlaştırmaya başladık. Fatih gemimizden sonra Yavuz gemimizi de bölgeye gitti. Rum tarafı tek taraflı sondaj çalışmalarına başlayınca gerek kendilerine, garantör ülkelerine, AB’ye ve BM’ye tek taraflı çalışmaları yanlışsız bulmadığımızı söyledik. Yalnızca Rum tarafı çalışmaları durdursun demedik, Türk tarafının haklarının garanti altına alınması gerektiğini söyledik. KKTC’nin 2011’de bir teklif olmuştu. BM çatısı altında bir komite kurup paylaşım planı yapılmasını önermişti. KKTC’nin bu teklif masadadır.

Biz sondaj çalışmalarına başlayıncaya kadar, hiç kimse bu hususta adım atmamıştır. Biz bu çalışmaları başlatınca yerli, yersiz açıklamalar görüyoruz. Garantör olmayan ülkelerin söylediklerini zati umursamıyoruz. Biz Kıbrıs meselesinin tahlilinde, Avrupa Birliğini her vakit bir gözlemci olarak gördük. Lakin bu süreçte büsbütün Rum yanlısı bir tavır sergiliyorlar. Maalesef bugün AB, bilhassa üyeler bakımında bu ikili standarta düşmektedir. Biz bu manadaki dayanışmayı yanlışsız bulmuyoruz. Dayanışma hakkı ve haklıyı savununca hoş oluyor. Dayanışma uğruna taraf tutarak Rum kesitinin yanında olurlarsa kusur yaparlar.

Başa dön tuşu