Cari denge Mayıs’ta 151 milyon dolar fazla verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mayıs 2019 periyoduna ait ödemeler istikrarı dataları açıklandı.

Buna göre cari süreçler hesabı Mayıs’ta 151 milyon dolar fazla verirken, 12 aylık cari açık 2 milyar 370 milyon dolar oldu.


Ödemeler İstikrarı Gelişmeleri – Mayıs 2019

Cari Süreçler Hesabı

– Bir evvelki yılın Mayıs ayında 6.172 milyon ABD doları açık veren cari süreçler hesabı, bu yılın birebir ayında 151 milyon ABD doları fazla vermiştir. Bunun sonucunda, on iki aylık cari süreçler açığı 2.370 milyon ABD dolarına gerilemiştir.

– Kelam konusu gelişmede, ödemeler istikrarı tablosundaki dış ticaret açığının bir evvelki yılın birebir ayına nazaran 5.853 milyon ABD doları azalarak 706 milyon ABD dolarına gerilemesi ve hizmetler istikrarı kalemi kaynaklı girişlerin bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran 594 milyon ABD doları artarak 2.303 milyon ABD dolarına yükselmesi tesirli olmuştur.

– Altın ve güç hariç cari süreçler hesabı ise, bir evvelki yılın Mayıs ayında 1.204 milyon ABD doları açık vermişken, bu ayda 3.469 milyon ABD doları fazla vermiştir.

– Hizmetler istikrarı altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran 257 milyon ABD doları meblağında artarak 1.846 milyon ABD dolarına yükselmiştir.

– Birincil gelir istikrarı kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran 194 milyon ABD doları artarak 1.299 milyon ABD doları olmuştur.

– İkincil Gelir İstikrarı kalemi kaynaklı çıkışlar, bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran 104 milyon ABD doları azalarak 27 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Finans Hesabı

– Direkt yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran 51 milyon ABD doları azalarak 204 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

– Portföy yatırımları 456 milyon ABD doları fiyatında net çıkış kaydetmiştir. Alt kalemler prestijiyle incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin pay senedi piyasasında ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında sırasıyla 138 milyon ABD doları ve 369 milyon ABD doları net satış yaptığı görülmektedir.

– Yurtiçi bankalar, yurtdışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak 52 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir.

– Öbür yatırımlarda 1.511 milyon ABD doları fiyatında net giriş gerçekleşmiştir.

– Öteki yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları ile yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları 3.989 milyon ABD doları ve 1.797 milyon ABD doları net azalış kaydetmiştir.

– Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar, Genel Hükümet ve öteki kesimler sırasıyla 616 milyon ABD doları, 126 milyon ABD doları ve 524 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir.

– Resmi rezervlerde bu ayda 3.008 milyon ABD doları artış gözlenmiştir.

Başa dön tuşu