Cardano (ADA) Yükselişini Sürdürüyor, XRP’yi Geçerek 4. Sıraya Yerleşti! Yükselişin Nedenleri

Cardano (ADA), son 24 saat içerisinde sert bir yükseliş yaşayarak piyasa kıymeti bakımından 4. en büyük kripto para ünitesi haline geldi.

Popüler kripto para ünitesi ADA, CoinMarketCap bilgilerine nazaran son 24 saatte %27.39, son 7 günde ise %97.20 oranında yükseldi. ADA dün geceki sert yükselişinden sonra piyasa pahası açısından XRP’yi geçmeyi başararak 4. sıraya yerleşti. ADA’nın bir anda gerçekleştirdiği bu sert yükseliş hareketi kripto para topluluğunda heyecana ve şaşkınlığa neden oldu.

Cardano, tüm vakitlerin en yüksek düzeyini 2018 Ocak ayında 1.33 dolara ulaşarak belirlemişti. Artık birçok kripto para yatırımcısı ve analisti ADA’nın 1 doları aşmasını bekliyor.

ADA Neden Artıyor?

Cardano’yu Shelley’den Goguen’e geçirmek için ayarlanan iki hard fork’tan biri olan Mary, 3 Şubat tarihinde gerçekleşti. Uzun müddettir beklenen hard fork, nihayet ağda merkezi olmayan finansmanın kilidini açacak bir hareket olan Cardano’ya lokal varlık takviyesini getirecek.

Mary hard fork, hem Cardano topluluğu hem de blockchain kullanan işletmeler ve kurumlar için orijinal bir fırsatlar dünyasının kilidini açan epeyce kıymetli bir yükseltme. Bu yükseltmeyle birlikte Cardano test ağı tesirli bir halde çok varlıklı bir ağa dönüşecek ve kullanıcılar Cardano blok zincirinde kendi token’larını düzenleyip, dağıtabilecek.

Şubat ayının sonunda, birebir yükseltme Cardano ana ağına da sunulacak ve blok zincirinin akıllı mukavele fonksiyonelliğinin kilidini açacak. Analistler ADA fiyatının artışının altındaki nedenin bu olduğunu söz ediyor.

Başa dön tuşu