Büyük Kripto Para Borsasına Dava Açıldı!

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC) yakın zamanda yaptığı bir basın açıklamasında, sosyal yatırım platformu eToro’nun Avustralya kuruluşu olan eToro Aus Capital Limited’e karşı yasal işlem başlattı. Düzenleyici kurum, eToro’nun fark sözleşmesi (CFD) ürünüyle ilgili olarak “tasarım ve dağıtım yükümlülüklerini ve eToro’nun verimli, dürüst ve adil davranma lisans yükümlülüklerini” ihlal ettiğini iddia etti. CFD, müşterilerin kripto para birimleri de dahil olmak üzere bir dayanak varlığın değerindeki değişim üzerine spekülasyon yapmalarına olanak tanıyan kaldıraçlı bir türev sözleşmedir. İşte detaylar…

Avustralya’da, kripto para platformuna dava

Dava, Avustralya’da kripto ile ilgili firmalara yönelik daha geniş bir baskının ortasında geldi. Özellikle, Altcoinhaberi.com olarak da bildirdiğimiz gibi bu yılın başlarında ASIC, Binance Australia’nın ofislerini de aramıştı. Ayrıca ülkedeki büyük bankalar, dolandırıcılık ve müşteri kayıplarıyla ilgili endişeler nedeniyle kripto ticaretine kısmi kısıtlamalar getirmişti. ASIC, eToro’nun CFD ürününün çok geniş bir hedef pazara pazarlandığını ve potansiyel müşteriler için tarama testinin aşırı derecede yumuşak olduğunu iddia ediyor. Sonuç olarak, yaklaşık 20,000 eToro müşterisi Ekim 2021 ile Haziran 2023 arasında CFD ticareti yaparken para kaybetti.

Avustralya, Bu 3 Kripto Para İçin Durdurma Emri Verdi!

Düzenleyici ayrıca, sınırlı yatırım deneyimi olan ve CFD ticareti ile ilişkili riskleri yeterince anlamayan müşterilerin hala eToro’nun hedef pazarının bir parçası olarak kabul edildiğine dikkat çekti. Ek olarak, müşterilerin tarama sorularına verdikleri yanıtları sınırlama olmaksızın değiştirmelerine izin verildi ve potansiyel diskalifiye edilmeyi önlemek için yanıtlarını ayarlamaları istendi. eToro Aus, ASIC’in davasını kabul ederek ve iddiaları buna göre ele alacağını iddia ederek iddialara yanıt verdi. Şirket, yasal işlemlerin müşterilere yönelik hizmetlerini aksatmayacağını açıkladı ve eToro’nun küresel işi üzerinde önemli bir etkisi olmadığını belirtti. eToro Aus ayrıca CFD ürünü için revize edilmiş bir hedef pazar belirlemesi uyguladığını duyurdu.

CFD nedir?

CFD, bir müşterinin döviz kurları, borsa endeksleri, tek hisse senetleri, emtialar veya kripto varlıklar gibi bir dayanak varlığı konu alır. Bunların değerindeki değişimde spekülasyon yapmasına olanak tanıyan kaldıraçlı türev sözleşmedir.

Bu 4 Altcoin İçin Büyük Uyarı Coinler Piyasaya Dökülebilir!

Davanın sonucu ne olacak?

ASIC davasının sonucu belirsizliğini korurken, eToro’ya karşı açılan yasal işlem, Avustralya’da faaliyet gösteren tüm finansal hizmet sağlayıcılarına, özellikle de kripto para ile ilgili ürünlerle ilgilenenlere açık bir mesaj gönderiyor. Zira piyasa katılımcıları artık daha fazla inceleme altındadır. Şirketlerin olası yasal sonuçlardan kaçınmak için katı düzenleyici standartlara uymaları zorunludur. Kripto para alanındaki yatırımcıların ve müşterilerin dikkatli olmaları ve herhangi bir finansal ürün veya hizmetle etkileşime girmeden önce kapsamlı araştırma yapmaları gerekmektedir. Düzenleyici ortam geliştikçe, piyasa katılımcılarının en son gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmaları ve hem çıkarlarını hem de yatırımlarını korumak için uyumluluk kurallarına uymaları çok önemlidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu