Bugün Ethereum (ETH)’nin Sekizinci Doğum Günü

Doğum günün kutlu olsun Ethereum. Kripto para dünyasında altcoinlerin lideri olan Ethereum’un doğum günü bugün. Detaylara bakalım mı hep birlikte?

Ethereum sekiz yaşında

Ne kadar çabuk geçmiş zaman değil mi? Aslında daha dün gibi sanki. Piyasada bir altcoin rüzgarı daha yaşanmamıştı o günlerde. Ayrıca çoğumuz kripto paraları daha yeni duymaya başlıyorduk belki de. Ansızın Bitcoin rüzgarından sonra bir rüzgar daha esmeye başladı. Bu rüzgarın adı ise ileride altcoinlerin lideri olacak Ethereum ETH idi.

Tarihler 30 Temmuz 2015 tarihine geldiğinde bambaşka bir gelişme oldu. O tarihte ETH’nin genesis bloğu ilk kez yüklenmiş oldu. Bugün yani tarihler 30 Temmuz 2023’u gösteriyor. Diğer taraftan Ethereum Vakfı’nın, ETH ağının kullanıma sunulduğunu duyurmasının üzerinden tam olarak sekiz yıl geçti.

Ethereum Vakfı eski CCO’su Stephen Taul duyuru yapmıştı

 30 Temmuz 2015 tarihinde, Ethereum Vakfı eski CCO’su Stephen Taul resmi bir blog yazısı yazmıştı. Buna göre ağın genesis bloğunun “yüklendiğini” duyurmuştu. Ayrıca duyuruda neler yoktu ki. Heyecan verici bir gelişmeydi. Kripto para alanının eski yüzleri hatırlarlar o günleri. Bir coşku oluşuyordu. Yavaş yavaş ve derinden.

Ethereum, MKR Satan Balinalar Bu 2 Altcoine Koşuyor!

Taul işte bu noktada Ethereum ETH için açıklamalarını yapmıştı. Aslında geliştirme ekibine teşekkür eden bir açıklamaydı yaptığı. Buna göre verilen emeklerden söz ederken geliştirme ekibi olarak bir buçuk yıl boyunca gece gündüz demeden çalıştıklarını belirtmişti. 2013 yılında verdikleri mütevazı taahhüde atıflar vardı konuşmasında. Kaydedilen ilerlemeyi ise inanılmaz olarak nitelendirmişti. Açıklama şöyleydi.

“Geliştirme ekibi olarak geçtiğimiz bir buçuk yıl boyunca verdiğiniz destek için hepinize teşekkür etmek istiyorum. Noel Arifesi 2013’teki o mütevazı ilk taahhütten bu yana kaydedilen ilerlemeyi görmek inanılmaz.”

Dünya bilgisayarı vizyonu

Sadece bu kadarla sınırlı değildi. Herkesin programlayabileceği bir geleceğe atıf vardı. Yalnızca kullandıkları için ödeme yapabildikleri sansüre dayalı bir dünya bilgisayarından söz edilmişti. Artık bu dünya bilgisayarı vizyonu da bir gerçekti. O günden bu yana Ethereum ikinci en büyük blockchain ekosistemi haline geldi. Projenin kendi kripto para birimi olan ETH ise 227 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip oldu.

Ethereum, ağa aktif olarak katkıda bulunmaya devam eden Vitalik Buterin de dahil olmak üzere bir dizi önde gelen kripto figürü tarafından hayat buldu. Piyasada yerini aldı. Buna göre diğer kurucu ortaklar arasında Gavin Wood, Anthony Di Iorio ve Joseph Lubin yer almaktadır. Diğer taraftan Altcoinhaberi.com olarak hep haberlerimizi süsleyen Vitalik Buterin ise 2014 yılında Ethereum’u tanıtan teknik incelemeyi yayınlamıştı. Şimdi ise Ethereum bir çok altcoin’i bünyesinde barındıran bir dev.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu