Bu Listeye Dikkat: En Likit Altcoinler Açıklandı!

Choke Point 2.0 Operasyonu, ABD’deki kripto endüstrisini önemli itibari ödeme kanallarından mahrum bıraktı. Bitcoin piyasasının likiditesi tarihi düşük seviyelere yakın, peki ya Litecoin (LTC), Chainlink (LINK) ve XRP gibi altcoinler ne duruma?

BTC’nin yanı sıra, hangi altcoinler en likit?

Altcoinhaberi.com olarak bildirdiğimiz üzere, bu amaçla, bir dijital varlık veri sağlayıcısı olan Kaiko yeni bir çalışma yayınladı. Traderlar için bu araştırma, her bir kripto varlığın likiditesine bağlı olarak ne kadar değişken olduğunu değerlendirmek için mutlaka okunması gereken bir çalışma. Ve çalışmada birkaç sürprizi var.

Raporun başında, Kaiko’da araştırma analisti olan Conor Ryder, OCP 2.0 ve piyasa yapıcıların emirlerini borsalardan çekmek zorunda kalmaları nedeniyle piyasa derinliğinin 10 ayın en düşük seviyesinde olduğunu belirtiyor. Ryder, “Bu nedenle, yatırımcıların ne kadar kısa vadeli dalgalanma beklemeleri gerektiğini anlamaları için her bir varlığın likiditesini doğru bir şekilde değerlendirebilmeleri çok önemli,” diye açıklıyor.

Genel olarak Kaiko, stablecoin’ler ve wrapped altcoinler hariç olmak üzere, piyasa değerine göre en büyük 29 kripto para birimine ilişkin verileri inceledi. Bir likidite sıralamasını tanımlamak için üç kriter kullandı: hacimler, piyasa derinliği ve spreadler. Hacim ve piyasa derinliği için, en likit 11 merkezi borsadaki tüm aktif USD, BUSD, USDT ve USDC paritelerinde elde edilen verileri birleştirdi. Spreadler için Kaiko yalnızca en geniş piyasa yelpazesine sahip en likit borsa olan Binance’in verilerini kullandı.

Raporda ön plana çıkan altcoinler

Hacimler açısından, Dogecoin ve Litecoin 2023’ün ilk çeyreğinde en çok dikkat çeken altcoinler oldu. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere DOGE, BTC ve ETH’nin ardından, daha büyük piyasa değerlerine sahip birkaç tokenin önünde etkileyici bir üçüncü sırada yer alıyor.

Litecoin ise en büyük 11. piyasa değerine sahip olmasına rağmen ( stablecoin’ler hariç) 4. sırada yer alıyor. Analist, “LTC hacimleriyle ilgili uyarıcı not, bu yılın başlarında Bitforex’te bazı LTC wash trading örnekleri buldum, bu nedenle hacim rakamı tek başına LTC’nin özellikle likit olduğu sonucuna varmak için yeterli değil” diyor. Chainlink ayrıca piyasa değerine göre sıralamasını geride bırakıyor ve sonuçta işlem hacmine göre 13. sırada yer alıyor.

Altcoinler
1. çeyrek ticaret verileri / Kaynak: Kaiko

Piyasa derinliği açısından, XRP ve Solana, BTC ve ETH’nin ardından gelen sıralarda olumlu bir şekilde öne çıkıyor. Litecoin yine çok iyi bir beşinci sırada yer alırken, LINK saygın bir 12. sırada yer alıyor. Öte yandan BNB olumsuz bir sürpriz yapıyor. “BNB’nin derinliği, en likit borsanın yerel tokenı olduğu düşünüldüğünde, şaşırtıcı bir şekilde yine düşük ve üçüncü en büyük stablecoin olmayan token olmasına rağmen onuncu sırada kaldı” diyen Ryder, piyasa derinliği ne kadar düşükse, daha büyük piyasa emirlerinin fiyatı etkilemesinin o kadar kolay olduğunu belirtiyor.

Geleneksel finansta, spreadler bir piyasanın likiditesini değerlendirmek için en yaygın kullanılan göstergedir. Genel olarak, spread ne kadar küçükse piyasa o kadar likittir. Bu kategoride Polygon (MATIC) ve Cosmos (ATOM), Ethereum’un (ETH) önünde yer alarak göz dolduruyor. Öte yandan, kendi borsasındaki spreadler açısından 21. sırada yer alan BNB ve piyasa değerine göre 8. en büyük stabil olmayan token olmasına rağmen 16. sırada yer alan Solana bir kez daha hayal kırıklığı yaratıyor.

Altcoinler
Binance’te gerçek spreadler / Kaynak: Kaiko

LTC, LINK ve XRP genel olarak ne durumda?

Yukarıda belirtilen üç likidite oranından kaynaklanan genel likidite sıralamasında kesinlikle sürprizler var. Genel olarak kural, bir metriğin puanı ne kadar küçükse likiditesinin o kadar iyi olduğu. Bitcoin ve Ethereum’un arkasında, MATIC ve LTC en iyi yerleri işgal ediyor ve bu nedenle daha büyük emirlerin etkisine daha az duyarlı. XRP 6. sırada, Chainlink 8. sırada yer alıyor ve bu da onları genel olarak daha az oynaklığa eğilimli hale getiriyor. Ryder ayrıca Aptos’un da altını çiziyor:

APT likiditesi piyasa değerini çok aşarak, büyüklüğüne göre en likit tokenlardan biri olduğunu ve sonuç olarak daha az dalgalanmadan faydalanması gerektiğini ima ediyor.

Öte yandan LEO ve BNB, Kaiko’nun analistini endişelendiriyor. Bu iki borsa tokenının piyasa değeri, likiditelerine kıyasla çok aşırı. Ryder, “FTX’in çöküşünde likidite yetersizliğinin rol oynadığı FTT’ye benzer bir durum,” diyor.

Altcoinler
Likidite puanı / Kaynak: Kaiko

Basın saatine göre Litecoin fiyatı 90,30 dolar seviyesinde bulunuyordu. Böylece, LTC 4 saatlik grafikte hala daha yüksek dipler yazıyor ve yükseliş eğilimini sürdürüyor.

LTC 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu