Bu Kripto Para Şirketleri İncelenecek! – Altcoinhaberi.com

SEC’in yakın tarihli bir uyarısından sonra, kayıtlı kripto para şirketleri ve danışmanlarının bu yıl tavsiye verirken gergin olmaları gerekebilir. Altcoinhaberi.com olarak SEC’in kripto para şirketleri hakkında olan inceleme detaylarını sizler için derledik.

Kripto para şirketlerinin dikkatli olması gerekiyor

Kripto para birimleri hakkında teklif veren veya tavsiye veren kripto komisyoncuları ve yatırım danışmanları, bu yıl Amerika Birleşik Devletleri menkul kıymetler gözlemcisi kapsamına alınacak.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) İnceleme Bölümü’nden 7 Şubat’ta yapılan bir açıklama, 2023 için önceliklerini özetledi ve kripto ticareti yapan komisyoncuların ve danışmanların dijital varlıklar sunarken, satarken veya bunlarla ilgili tavsiyelerde bulunurken ekstra dikkatli olmaları gerektiğini öne sürdü.

SEC’e kayıtlı komisyoncuların ve danışmanların tavsiyelerde bulunurken, yönlendirmelerde bulunurken ve yatırım tavsiyesi verirken ‘ilgili bakım standartlarına’ uyup uymadıklarını görmek için yakından izleneceğini belirtti.

SEC ayrıca, bu kuruluşların ‘uyum, açıklama ve risk yönetimi uygulamalarını’ karşıladıklarından emin olmak için prosedürlerini ‘rutin olarak’ gözden geçirip geçirmediğini ve güncelleyip güncellemediğini de inceleyecektir.

Duyuru SEC’in önceliklerine benziyor

Bu duyuru, SEC’in 2022’de yayınlanan önceliklerine benziyordu, ancak görünüşe göre bu yıl düzenleyici, 2022’de vurgulanan ‘gelişmekte olan finansal teknolojilerin’ sunduğu benzersiz riskleri dikkate almak yerine aracıların bakım standartlarına ve uygulamalarına daha fazla vurgu yapıyor.

En son açıklama, SEC’in müşterilerine uygun niteliklere sahip olmadan dijital varlık saklama hizmeti sunabilecek kayıtlı yatırım danışmanlarını araştırdığını iddia eden bir rapordan yaklaşık iki hafta sonra geldi.

Reuters’ten gelen bir rapora göre, SEC’in soruşturmasının birkaç aydır devam ettiği ancak şimdi kripto borsası FTX’in çöküşünden sonra öncelik listesinin başında yer aldığı bildirildi.

Yasaya göre, yatırım danışmanlığı firmaları, müşterilere saklama hizmetleri sunmaya ve 1940 tarihli Yatırım Danışmanları Yasasında belirtilen saklama önlemlerine uymaya yetkili olmalıdır.

Wall Street kripto gözetimi konusunda soruşturuluyor

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), uygun nitelikler olmadan müşterilerine dijital varlık saklama hizmeti sunabilecek geleneksel Wall Street yatırım danışmanlarını araştırıyor.

26 Ocak’ta Reuters’in ‘soruşturma hakkında bilgisi olan üç kaynağı’ aktaran bir raporu, SEC’in soruşturmasının birkaç aydır devam ettiğini ancak kripto borsası FTX’in çökmesinden sonra hızlandığını söyledi. Kaynaklar, ajansın soruşturmaları kamuya açık olmadığı için SEC tarafından yapılan soruşturmaların daha önce bilinmediğini söyledi.

Reuters raporuna göre, SEC’in bu soruşturmadaki çabalarının çoğu, kayıtlı yatırım danışmanlarının müşteri kripto varlıklarının gözetimi ile ilgili kural ve düzenlemeleri karşılayıp karşılamadığını araştırıyor. Yasaya göre, yatırım danışmanlığı firmaları, müşterilere saklama hizmetleri sunmak ve 1940 tarihli Yatırım Danışmanları Yasasında belirtilen saklama önlemlerine uymak için ‘nitelikli’ olmalıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu