Bu çeyrekte kimse döviz acısı çekmeyecek

2019 yılının ikinci çeyrek bilanço devri kapanırken bilançolarda kullanılacak değerleme kurları da belirli oldu. Buna nazaran yılın ikinci çeyreğinde TL’ye nazaran Dolar 2.3%, Euro 3.7% ve Japon Yeni sırasıyla 5,2% oranlarında kıymet kazandı. Bu yılın birinci çeyreğinde, ise TL’ye nazaran Dolar 7%; Euro 4.8% ve Japon Yen 6,6% bedel kazanmıştı. Hasebiyle bu çeyrekte kurlardaki yükselişin hudutlu olması, birinci çeyreğe nazaran kur tesirinin gelir tablosuna görece düşük tesir yapması bekleniyor.

Ziraat Yatırım’ın hesaplamalarına nazaran Döviz Açık Konumu Yüksek Olan;

Türk Telekom 184mn TL, Sinpaş GYO 109mn TL, Migros 108mn TL, Torunlar GYO 99mn TL ve Ak Güç 98mn TL kur farkı sarfiyatı yazarak döviz kurlarındaki yükselişten olumsuz etkilenecek şirketler olarak ön plana çıkmakta. 

THY en yüksek açık konuma sahip şirketken, dolar cinsinden bilanço tutması ve açık konumunun Japon Yeni ve TL cinsinden olması nedeniyle kur farkı masrafının 236mn TL olarak gerçekleşmesi beklenmekte. Zorlu Güç’ün 7.683mn TL’lik yüksek döviz açık konumuna rağmen tesirin büyük bir kısmının özkaynaklar altında gösterilmesi ve korunma sebebiyle açık konumun olumsuz tesiri yalnızca 16mn TL ile hudutlu olabileceği formunda hesaplanmış. Finansallarını Euro cinsinden tutan Pegasus; USD açık konumuna istinaden gelir, TL fazla konumuna istinaden ise sarfiyat kaydetmekte olup nette 19mn TL kur farkı geliri yazacağı hesaplanmakta. Ford Otosan’ın EUR açığı olmasın rağmen şirketin yükümlülüklerinin neredeyse tamamı Ford Motor Company ile yaptığı ihracat muahedeleri ile riskten korunmaktadır. TOFAŞ’ın döviz durumu Grup’un Euro cinsinden uzun vadeli kredileri üzerindeki kur dalgalanmalarına ait kur riski Fiat ve PSA tarafından üstlenilmiştir. Hasebiyle, her 2 şirket içinde yüksek döviz açık konumlarına karşın kur artışının kıymetli bir tesiri olmayacağı hesaplanmaktadır. 

Döviz durum fazlası en yüksek olan şirketlerin başında Doğan Holding, Sabancı Holding,  Şişe Cam ve Soda Sanayii geliyor. Kelam konusu şirketlerin sırasıyla 71mn TL, 22mn TL, 78mn TL ve 62mn TL kur farkı geliri kaydetmesi beklenmektedir 
Sabancı Holding yüksek döviz fazlası bulunmakla birlikte, holding hissesine düşen kısmın epeyce hudutlu kalacağı hesaplanmıştır. Enka İnşaat döviz fazla konumu en yüksek şirketler ortasında yer almakla birlikte dolar cinsinden bilanço tutması nedeniyle kurlardaki hareketlerden hudutlu etkilenmektedir. İçeriği aşikâr olmayan para ünitelerine bağlı olarak tesir artabilir yahut azalabilir. Tav Havalimanları’nın USD ve TL fazlası olmasına rağmen finansallarını EUR cinsinden tutan şirket için USD ve TL’nin EUR karşısında paha kaybetmesine istinaden 27mn TL kur farkı masrafı oluşabilir. Son olarak döviz fazlası bulunan Aselsan, Enerjisa, Koza Kümesi (Koza Anadolu , Koza Altın  , İpek Güç payları, Tekfen Holding ve Alarko GYO’nun kur farkı geliri kaydetmesi beklenmektedir. 

 

 

 

 

 

.

Başa dön tuşu