Bu Altcoinler İçin Yeni Yasa Taslağı Sunuldu!

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri, ABD’deki stablecoin’ler için kapsamlı bir düzenleyici çerçeve sağlamak üzere yeni bir yasa tasarısı taslağı hazırlıyor. Ocak ayında yeni Kongre’nin toplanmasının ardından bu altcoinler için mevzuat görüşmeleri yeniden başladı ve Temsilciler Meclisi Dijital Varlıklar, Finansal Teknoloji ve Katılım Alt Komitesi Çarşamba günü konuyla ilgili bir oturum düzenleyecek.

Yeni stablecoin yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisi’nde

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri, USD Coin (USDC), Tether (USDT), Binance USD (BUSD), Dai (DAI), True USD (TUSD) gibi stablecoin’ler, fiyatı her zaman aynı kalması beklenen ödemelere yönelik dijital varlıklar için kapsamlı bir düzenleyici çerçeve oluşturmak üzere bir girişimde daha bulunuyor. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, komitenin dijital varlıklar ve finansal teknolojiye odaklanan yeni paneli tarafından Çarşamba günü konuyla ilgili bir duruşma beklentisiyle Cumartesi günü resmi bir bildirim olmaksızın yeni bir tartışma tasarısı taslağı yayınladı.

Altcoinler
Piyasa değerine göre en büyük 10 stablecoin / Kaynak: CoinMarketCap

Önümüzdeki haftalar ve aylar boyunca Washington’da tartışmalar ve görüşmeler devam edeceğinden, taslak tasarının son hali olmayabilir. Geçen yıl Kongre’deki Cumhuriyetçiler, Demokratlar ve Biden yönetimi arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle ara seçimlerden ve FTX’in çöküşünden kısa bir süre önce duraklayan müzakereler yeniden başladı. Konuyla ilgili teknik tavsiyelerde bulunan ve kısa bir süre önce menkul kıymet arzları olarak stablecoin’leri araştırmaya başlayan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda da parmak işaretleri vardı.

Altcoinler için taslaktaki önemli noktalar

Federal Reserve’i banka dışı stablecoin’lerden sorumlu kılmak

ABD merkez bankası, Circle ve Tether gibi şu anda ABD’de kendi stablecoin’lerini çıkaran veya çıkarmak isteyen banka dışı şirketleri onaylayacak ve düzenleyecek. Kendi stablecoin’lerini çıkarmak isteyen kredi birlikleri ve bankalar, bunu bağlı oldukları ana mali düzenleyiciden, Ulusal Kredi Birliği İdaresi, Federal Mevduat Sigorta Şirketi veya Para Birimi Denetçisi Ofisi’nden onay alarak yapabilirler. Kayıt yaptırmamak beş yıla kadar hapis ve 1 milyon dolar para cezası ile cezalandırılabilir. Şirketin merkezi nerede olursa olsun, ABD’de iş yapmak isteyen herhangi bir ihraççının kayıt yaptırması gerekecek.

İtibari para desteği olmayan yeni stablecoin’lerine (geçici) yasak

Yeni yasa tasarısı, sabit bir varlık tarafından desteklenmeyen bu tür altcoinler için iki yıllık bir yasak içeriyor. Ayrıca, Hazine Bakanlığı’nı bu tür “endojen olarak desteklenen” stablecoin’ler konusunda bir çalışma yürütmeye yönlendiriyor. Tasarı yasalaşmadan önce halihazırda var olan tokenler ‘büyükbabaya’ devredilecek.

Altcoinler

Hükümetin birlikte çalışabilirlik standartlarını belirlemesine izin

Bankacılık düzenleyicileri ve Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü, kullanıcıların her biri için yerel stablecoin’ler satın almadan farklı ödeme sistemleri arasında takas ve ödeme yapmalarına olanak tanıyan zorunlu teknik ve yasal şartnameler de dahil olmak üzere, kullanım kolaylığı sağlamak için stablecoin’ler arasında birlikte çalışabilirlik için standartlar belirleme yeteneğine sahip olacak.

Fed’in dijital dolar üzerinde çalışması için talimat verilmesi

Tasarının yasalaşması halinde Kongre ve Başkan, Federal Rezerv’i merkez bankası tarafından çıkarılacak bir dijital doların etkilerini incelemeye yönlendirecek. Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed halihazırda dijital bir dolar çıkarılıp çıkarılmayacağını incelemeye başladı. Ancak tasarı para politikası, finansal istikrar ve bireyler için mahremiyet üzerindeki potansiyel etkiler gibi belirli odak alanlarını zorunlu kılacak. Fed liderleri, uzun süredir beklenen FedNow gerçek zamanlı ödeme sisteminin Temmuz ayında faaliyete geçmesi ve dijital para birimine benzer şekilde daha hızlı ödemeler sağlaması, ancak bir merkez bankası dijital para biriminden daha geleneksel finansal altyapı kullanması nedeniyle dijital bir dolar konusunda karışık görüşler dile getirdiler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu