Bu Altcoinler, Bir Para Türüdür!

Fed Başkanı Jerome Powell bugün ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde yaptığı konuşmada bu altcoinler için ‘para’ ifadesini kullandı. Powell’ın bu itirafı, federal hükümetin en üst kademelerindeki diğer kişilerin kripto paraları küçümsemesiyle çelişiyor.

Jerome Powell :Bu altcoinler gerçek bir paradır!

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, stablecoin’lerin bir tür para olduğunu açıkça kabul etti. Bu cesur itirafı Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin para politikasına ilişkin altı aylık toplantısı sırasında yaptığı yorumlar sırasında yaptı. Powell’ın açıklamaları pek çok kişiyi şaşırttı. Özellikle de hükümetteki meslektaşlarının kripto paralara ve özellikle de stablecoin’lere karşı sert tutumu göz önüne alındığında. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) neredeyse tüm kripto para birimlerine karşı artan bir savaş yürütüyor. Onları, tam anlamıyla SEC kontrolü altına girmesi gereken menkul kıymetler olarak sınıflandırıyor.

Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Stablecoin’leri bir para biçimi olarak görüyoruz” dedi. Bu itiraf kripto ve finans yorumcuları arasında şaşkınlık yaratan tepkilere yol açtı. Mevcut ve eski SEC personelinin rutin olarak kriptoya bir dolandırıcılık ve saadet zinciri olarak saldırdığı bir düzenleyici ortamda, Powell ikonoklastik bir nota verdi. SEC başkanı Gary Gensler ve diğerlerinin son açıklamalarıyla çelişti. Geçtiğimiz ay, eski SEC yetkilisi John Reed Stark, stabilcoin Tether’i “mamut kart evi” olarak adlandırdı.

altcoinler
Piyasa değerine göre en büyük stablecoin’ler / Kaynak: CoinMarketCap

Powell, diğer ABD’li yetkililerle çelişiyor

SEC’in İnternet Uygulama bölümünün eski şefi olan John Reed Stark, stablecoin’ler konusunda iyimser değil. Çünkü Stark, stablecoin’lerin “düşecek bir sonraki domino taşı” olabileceğine inandığını söyledi. Powell ise itirafını nitelendirmekte gecikmedi. Açıkça kripto piyasasının, faiz oranlarını ve diğer mali politikaları belirlemede kendi kuruluşu olan Fed’in rolünü asla gasp etmeyeceğini söyledi. Fed’in her zaman “paranın arkasındaki ana güven kaynağı” olacağını söyleyerek stablecoin hakkındaki itirafını dengeledi. Bu bağlamda Powell, şu açıklamayı yaptı:

Stablecoin’ler esasen bu güveni altta yatan ihraççıdan ödünç alırlar ve çoğu durumda bunlar dolar stablecoin’leridir. Bu yüzden gerçekten bu güveni ödünç alıyorlar.

Fed Başkanı, bu altcoinleri özel para birimi biçimleri olarak adlandırdı. Ancak Powell, rezervlerinin yeterli sayıda yüksek kalitede varlık içermemesine de dikkat çekti. Bu durumda, bu paraların değer kaybedebileceğini de sözlerine ekledi. Powell, düzenlemenin burada devreye girebileceğini ve girmesi gerektiğini öne sürdü.

altcoinler

Bir korunma aracı olarak stablecoin’ler

Altcoinhaberi.com olarak bildirdiğimiz üzere Jerome Powell’ın yorumları kriptonun volatilite ve yükselen enflasyona karşı bir koruma olarak değerini en azından dolaylı olarak kabul etti. Powell sözlerini, enflasyonu ciddi ve kronik bir sorun olarak tanımlayan ifadeler bağlamında dile getirdi. Bu doğrultuda Fed Başkanı, şu hususların altını çizdi:

Fed’in para politikası eylemleri, Amerikan halkı için maksimum istihdam ve istikrarlı fiyatları teşvik etme görevimiz tarafından yönlendiriliyor. Meslektaşlarım ve ben, yüksek enflasyonun satın alma gücünü aşındırarak zorluklar yarattığının son derece farkındayız.

Bu durum özellikle temel ihtiyaç maddelerini karşılamakta zorlananlar için geçerli. Jerome Powell, konut, gıda ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlara dikkat çekti. Ayrıca Powell, kendisinin ve meslektaşlarının enflasyonu düşürme taahhüdünü paylaştıklarını söyledi. Şu anda hedef oranın %2 olduğunu kaydetti. Powell, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Geçen yılın başından bu yana politika faizimizi yüzde beş puan arttırdık. Sıkılaştırma politikamızın ve ekonominin faiz oranına en duyarlı sektörlerindeki talebin etkilerini görüyoruz. Ekonomi, hane halkları ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarından kaynaklanan rüzgarlarla karşı karşıya…Bunların ekonomik faaliyet, işe alımlar ve enflasyon üzerinde baskı yaratması muhtemel. Bu etkilerin boyutu belirsizliğini koruyor.

Dolayısıyla, komitenin bugün faizleri %5 ila %5,25 arasında tutması büyük olasılıkla kısa vadeli bir önlemli. Makro trendler göz önünde alındığında Powell, yakın gelecekte yeni artırımların yolda olduğunu söyledi. Bu doğrultuda Powell, “Neredeyse tüm komite katılımcıları yılsonuna kadar faiz oranlarının bir miktar daha artırılmasının uygun olacağını düşünüyor,” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu