Bu Altcoin Yaşanan Aksaklıkla, Milyonlarca Dolar Zarara Yol Açtı!

Yatırımcılar, Pond0x’in geliştiricisinin tokenin lansmanını yanlış yönettiği iddia ediyor. Bu yüzden altcoin yatırımlarından 2,2 milyon dolara kadar kaybettiklerini öne sürüyorlar.

Altcoin, kısa sürede pik yapıp sonra çöktü!

Meme-coin Pond0x, sosyal medyada yer alan çok sayıda habere göre, yatırımcıların milyonlarca dolar zarar etmesine yol açtı. Maestro trade uygulamasının verileri, Pond0x (PNDX)’in beş dakika içinde sıfıra yakın bir değere düştüğünü gösteriyor. Bununla birlikte, altcoin, çöküşten önce 0,36 dolarlık bir fiyata ulaştı.

Altcoin
Lansman sırasında PNDX/USD’nin Maestro grafiği. Kaynak: Maestro

Pond0x’in lansmanı, Twitter kullanıcı adı “Pauly” ile tanınan Not Larva Labs’ın kurucusu Jeremy Cahen tarafından 28 Temmuz’da duyuruldu. Not Larva Labs, CryptoPunks ve CryptoPhunks adlı ayrı bir parodi koleksiyonu için NFT trade uygulamasının geliştiricisi. Yani, CryptoPunks’ın yaratıcıları olan Larva Labs ile ilişkili değil. Duyuruda Cahen, PNDX için sözleşme adresini ve resmi web uygulamasının URL’sini listeledi.

PEPE imajıyla çıkan Pond0x’da nasıl bir sorun oldu?

Web uygulaması, Pepecoin (PEPE) gibi başarılı meme-coinlerde kullanılanlara benzer bir Pepe meme grafiği içeriyordu. Uygulama, kullanıcıların bir ön satış veya bağış toplama etkinliğine benzer şekilde, sabit miktarda Ether (ETH) karşılığında yeni PNDX tokenleri basmalarına olanak tanıyordu. Ancak sosyal medyada yer alan haberlere göre, pek çok kullanıcı bağış toplama işleminin Uniswap üzerinden yapılmasını bekliyordu. Hem web sitesinin hem de sözleşme adresinin aynı gönderide listelenmesi kafa karışıklığına neden oldu.

Bazı kullanıcılar Maestro ya da Unibot gibi bot ticaret uygulamaları aracılığıyla Uniswap üzerinden token satın alarak fiyatını artırdı. Bu arada, diğer kullanıcılar web uygulamasını kullanarak token bastı. Daha sonra, bunları karla piyasaya sattı.

Altcoin yatırımcıları isyan etti!

Kripto kaybeden kullanıcılar binlerce hatta milyonlarca dolar kaybettiklerinden şikayet etti. Cahen’in ilk gönderisine yanıt olarak bir Pepecoin meraklısı, “WTH !!!! Az önce mahvoldum !!! 4 ETH (7,484 dolar) 0 dolar gibi bir değere sahip!!!” Başka bir koleksiyoncu ise “50.000 dolar koydum. Şimdi 10 dolar değerinde,” dedi. Başka bir koleksiyoncu “Bu bir şey değil. Az önce 2,5 milyon dolar koydum ve şimdi 15 sent oldu,” şeklinde cevap verdi. Meme-coin sahibi Rune’un bir raporuna göre, yatırımcılar lansmanda 2,2 milyon doların üzerinde para kaybetti.

Başka bir kullanıcı, PNDX’in kullanıcıların başka herhangi bir kullanıcıdan coin transfer etmesine olanak tanıyan hatalı bir transfer işlevine sahip olduğunu bildirdi. Blockchain verileri, altcoin için transfer işlevinin olağandışı olduğunu gösteriyor. Kullanıcının bakiyesini güncelleyen bir kod satırı içermek yerine, ayrı bir “brutalized_” işlevi çağırıyor.

Altcoin
PNDX token sözleşmesindeki transfer fonksiyonunun kodu. Kaynak: Etherscan

Geliştirici zararı tazmin edeceğini iddia ediyor

İlk gönderiden yaklaşık iki saat sonra Rune, yatırımcılardan parayı çeken kişi tarafından PNDX’in yeni bir versiyonunun oluşturulduğunu belirten güncellenmiş bir rapor sundu. Rune’a göre yeni proje, mağdurları bir “topluluk kripto parası” aracılığıyla tazmin etmek için bir “gösterge tablosu” sağlayacak.

Meme-coin’ler piyasada popülerliğini koruyor

Meme-coinler ya da viral bir internet görüntüsü veya videosuyla ilişkilendirilen kripto paralar, ilk olarak 2013 yılında Dogecoin’in piyasaya sürülmesiyle ön plana çıktı. Günümüzde de popülerliğini koruyor. Altcoinhaberi.com olarak bildirdiğimiz üzere, 7 Haziran’da, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Coinbase ve Binance kripto borsalarına dava açmasının ardından birkaç ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu temalı meme-coin’in fiyatı arttı. 27 Temmuz’da, ABD Temsilciler Meclisi, UFO’larla ilgili bir oturum gerçekleştirdi. Tam da bu sırada, bazı geliştiriciler uzaylı temalı çok sayıda meme-coin oluşturdu. Daha sonra sosyal medyada bunların tanıtımını yaptılar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu