Bu Altcoin Kullanıcıları Varlıklarına Erişemiyor! Neler Oluyor?

DeFi altcoin projesi Aave kullanıcılarının bir hata nedeniyle 100 milyon doların üzerinde varlığa erişemediği bildirildi. Bununla birlikte, protokol geliştiricileri, platfromundaki tüm fonların güvende olduğunu söyledi.

Aave kullanıcıları varlıklarına erişemiyor, neler oluyor?

Polygon ağındaki merkezi olmayan Finans (DeFi) borç verme protokolü Aave V2’deki bir hata, kullanıcıların platformdaki yaklaşık 110 milyon dolar değerindeki varlıkla etkileşime girmesini imkansız hale getirdi. Blockchain güvenlik firması BlockSec, 19 Mayıs’ta sorunun Polygon’da kullanılan ReserveInterestRateStrategy sözleşmesinden kaynaklandığını bildirdi. Yükseltme, Aave V2’de daha verimli bir faiz oranı eğrisi sağlamayı ve platformun kullanımını optimize etmeyi amaçlıyordu.

Altcoin
Polygon’da AAVE Uyumsuz Güncellemesi / Kaynak: BlockSec

Ancak, ağ ile uyumsuzluğu nedeniyle, Aave kullanıcıları protokoldeki varlıkları ile etkileşime giremediler. Bu, her çağrı geri döndüğünde kullanıcıların bu varlıkları ödünç alamayacağı, çekemeyeceği, geri ödeyemeyeceği veya protokole daha fazla tedarik edemeyeceği anlamına geliyor.

Altcoin proje ekibi fonların güvende olduğunu açıkladı

Geliştiriciler, yalnızca Polygon üzerindeki Aave V2’nin etkilendiğini belirtiyorlar. Böylece, sorunu da kabul ediyorlar. Açıklamaya göre, Ethereum ve Avalanche üzerindeki V2 mükemmel çalışıyor ve V3 protokolü de öyle. Geliştiriciler ayrıca kullanıcılara, etkilenen varlıklar da dahil olmak üzere fonlarının güvende olduğuna dair güvence verdi. Sorun bir güvenlik sorunu değil. Bununla birlikte, kullanıcılar sorun çözülene kadar varlıklarla tam olarak etkileşime giremeyecekler. Bunun başarılabilmesinin tek yolu yönetişimd.

Altcoin

Aave çözüm üzerinde çalışıyor, altcoin fiyatı ciddi etkilenmedi

Geliştirici ekip, sorunu çözmek için yeni bir yönetişim önerisi sundu. Buna göre, Aave DAO bugün ilerleyen saatlerde öneriyi oylamaya başlayacak. Teklif, şu hususları içeriyor:

Yönetim süreleri göz önünde bulundurulduğunda, onaylanması halinde, düzeltme şu andan itibaren yaklaşık 7 gün içinde uygulanacak: Oylamaya başlamak için 1 günlük gecikme, 3 günlük oylama, Ethereum’da 1 günlük zaman kilidi ve Polygon’da fazladan 2 günlük zaman kilidi.

Bu olay, farklı Ethereum Sanal Makine uyumlu (EVM) Blockchain’lerin kendine özgü özellikleri olması nedeniyle DeFi’nin ne kadar karmaşık olabileceğini daha da vurguluyor.

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere Aave, çok sayıda kullanıcıya sahip bir DeFi platformu. Kripto dünyasında da en önde gelen DeFi protokolleri arasında yer alıyor. Defillama’ya göre, kripto borç verme protokolünde kilitli varlıkların toplam değeri (TVL) 5,18 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Aave V2, 3,72 milyar dolarla bu TVL’nin çoğunu oluşturuyor.

Altcoin
AAVE fiyat performansı

Bu arada, haberlerin AAVE’nin fiyat performansı üzerinde çok az etkisi oldu. CoinMarketCap verilerine göre altcoin son 24 saatte %0,72 düşüş göstererek basın saati itibariyle 65 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu