Bu Altcoin Hızlanıyor! Büyük Gelişme Kaydetti

Input Output HK’nin yakın tarihli bir blog yazısına göre, Cardano ağı farklı sektörlerde büyük bir gelişme kaydetti. Valentine güncellemesi ve Djed coin’in piyasaya sürülmesi, altcoin projesinin büyümesine yardımcı olan faktörlerden bazıları olarak gösteriliyor.

Altcoin projesi birçok kilometre taşına ulaştı

Cardano Blockchain’in arkasındaki InputOutput organizasyonu, ağın birçok ilgili kilometre taşına ulaştığını ortaya koydu. Son blog yazısında, Cardano ağında yapılan etkili iyileştirmeler tam olarak detaylandırıldı. Cardano, 2023 yılının başından bu yana birlikte çalışabilirlik, ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik gibi temel alanlarda ilerleme kaydetti.

Blog yazısı, Cardano Blockchain’in yavaş ve güvenli bir şekilde yeni bir DeFi sistemine ev sahipliği yapma kapasitesine sahip bir Blockchain’in haline geldiğinin altını çiziyor. Önceki yıllarda gerçekleştirilen en büyük yükseltmeler sayesinde, hard fork kullanımı ve stake delegasyonu ağa girdi. Ayrıca Cardano’ya yerel varlıklar, NFT’ler, Plutus ve Marlowe akıllı sözleşme platformları eklendi.

Valentine yükseltmesi neler getirdi?

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu yılki iyileştirmelerin oldukça ince olduğunu belirtmek gerekiyor. Bununla birlikte, Cardano’yu üçüncü nesil bir Blockchain olarak tanımlayan birlikte çalışabilirlik, ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik dahil olmak üzere ağın temel kulak kirini derinden etkiliyor. Blog yazısı şu hususlara dikkatleri çekiyor:

İlk olarak, Şubat ayının yükseltmesi Valentine, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler kullanan yazılımlar oluşturmasına yardımcı oluyor. Ayrıca, Cardano’nun diğer Blockchain’lerle uyumluluğunu genişletiyor. Yükseltme adı, DApp’lerin aşkı için Aziz Sevgililer Günü’ne denk gelen planlanan yayın tarihinden geldi!

Blog yazısına göre, Valentine yükseltmesi, önde gelen kripto para birimlerinin açık anahtar kriptografisi için kullandığı SECP256k1 eğrisini de destekliyor. Bu bağlamda, “Valentine güncellemesi SECP256k1 adı verilen bir eğri için destek ekliyor. Bitcoin, Ethereum ve Binance Coin bunu açık anahtar kriptografisi için kullanıyor. Bu nedenle değişiklik Cardano ile bu diğer önde gelen Blockchain’ler arasındaki uyumluluğu artırıyor. Özellikle, Cardano üzerinde merkezi olmayan uygulamalar (DApps) oluşturan kişi ve firmalar, verileri doğrulamak için Eliptik Eğri Dijital İmza algoritması (ECDSA) ve Schnorr olmak üzere iki imza türü daha kullanabilecek”, açıklamasına yer veriyor.

Altcoin

Hydra, işlem maliyetlerini azaltmaya yardımcı oluyor

Cardano, birden fazla ağ yükseltmesi gerçekleştirdikten sonra farklı yönlerden büyüme kaydetti. Özellikle bu, Cardano’nun Edwards-eğrisi Dijital İmza Algoritması (EdDSA) olarak bilinen yerel imza algoritmasına yapılan eklemelerden biri. Ölçeklenebilirlik söz konusu olduğunda, Cardano aslında önemli bir ilerleme kaydettiğini belirtiyor. Şu anda Cardano’nun üzerinde bir katman-2 protokolü olarak yer alan Hydra teknolojisi sayesinde, geliştiriciler kendi mini Blockchain’lerini oluşturma olanağına sahip.

Buna ek olarak, Hydra kafaları uygulamalar için işlem süresinin hızlanmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu yükü main-chain’den alarak onun yerine bu işi yapacak. Hydra’nın etkisi burada bitmiyor. Daha da ileri mi gidiyor?

Hydra teknolojileri artık işlem maliyetlerini azaltmaya yardımcı oluyor. Bu faydalar, Input Output Global’in (IOG) Hydra teknolojisini kullanarak bir açık artırma oluşturmak için MLabs ile birlikte çalışmasına yol açtı. Bu da kaçınılmaz olarak teknolojinin gücünü vurguluyor. İleride, Obsidian Systems olarak adlandırılan bir başka büyük proje Hydra teknolojisini kullanarak ödemeleri başlatacak.

Altcoin

P2P, altcoin projesinin gelişmesine katkı sağlıyor

Dinamik P2P, ağın genel sürdürülebilirliği için de çok şey yapıyor. Peer-to-peer iletişim sayesinde ağ iletkenliği, röle node’larının birbirleriyle doğrudan etkileşime girmesine izin vererek merkezi olmayan bir yapıda kalıyor. Bu arada, ağın ilerlemesini Cardano node yazılımının piyasaya sürülmesine bağlamak mümkün. Çünkü, daha otomatik iletişim yetenekleri sağlıyor.

İşlem doğrulama sürecinde ya da Cardano’yu aktif tutmak için gerekli olan birçok farklı görevi yerine getirme sürecinde node’un iletişim kurmak için diğer node’ları seçme süreci, son güncellemenin bir sonucu olarak otomatikleştirildi. Hizmet reddi saldırıları ya da DoS saldırıları çok yaygın. Ancak Dynamic P2P, ağı hizmet reddi (DoS) saldırılarına karşı daha dirençli hale getirerek ağ güvenliğini artırmaya çalışıyor.

Altcoin projesi DeFi alanında da söz sahibi oluyor

Ağ ayrıca, Ocak ayında Cardano, Djed stablecoin’in piyasaya sürülmesinin ardından başka bir merkezi olmayan finans (DeFi) yapbozunun eklendiğini kaydetti. Lansmandan sadece 24 saat sonra MinSwap, MuesliSwap ve Wingriders gibi borsalarda 27 milyon ADA desteği kullanıma girdi.

Djed, tüm Cardano ağı için daha fazla DeFi fırsatının kapılarını açacak. Altı ADA token’ı her bir Djed token’ını desteklediğinden, coin’in fiyatının istikrarını korumak için. Djed ayrıca ödemelerin gerçekleştirilmesi ve ağ ücretlerinin karşılanması için de kullanılacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu