Bu Altcoin CBDC Challenge’ı Başlattı! Balinalar Dipten Topluyor!

Ripple, en son CBDC Innovate Challenge için en iyi fintech uzmanlarıyla iş birliği yapıyor. Bu arada, altcoin geçtiğimiz hafta yüzde 12 oranında değer kaybetti. Ancak, balina adresleri bu fırsattan yararlanarak 360 milyondan fazla XRP tokenı topladı.

Dijital Euro Birliği, Challenge duyurdu!

Kripto para devi Ripple Labs, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Innovate yarışmasını yeniden canlandırdı. Yapılan bir duyuruya göre yarışma, CBDC’ler için çeşitli uygulamaların geliştirilmesini teşvik etmek üzere tasarlandı. Özellikle CBDC Innovate 2023’ün amacı, Ripple’ın kurumsal hizmetlerini kullanarak fintech ve ödeme çözümlerinin geliştirilmesini teşvik etmek. Duyuruda, “Ripple’ın CBDC çözümlerini kullanarak orijinal bir fintech veya ödeme çözümü oluşturmaya veya güncellemeye davetlisiniz” denildi.

Duyuruya göre, hem bireylerin hem de işletmelerin CBDC uygulama konseptleriyle yarışmaya katılmaları mümkün. İlginç bir şekilde, Ripple 200.000 dolar değerinde bir ödül ayırdı.

CBDC Challenge yarışmasının aşamaları

Mücadelenin iki farklı aşamaya ayrıldığını belirtmek gerekiyor.

Aşama-1

İlk aşama (Aşama 1) için katılımcıların halka açık XRP Ledger (XRPL) üzerinde bir uygulama oluşturmaları bekleniyor. İlk aşama için 15 Mayıs’ta tarihinde başlayan CBDC başvurularının teslimi 18 Ağustos’ta sona erecek. Başvuruların ardından Digital Euro Association, Mastercard, Bank of Finland, Amazon Web Services (AWS), PwC, BIS ve DXC Technology’den profesyonellerden oluşan bir jüri ekibi 21 Ağustos – 4 Eylül 2023 tarihleri arasında yenilikçi projeleri seçmeye başlayacak. Jüri üyeleri 6 Eylül – 8 Eylül 2023 tarihleri arasında finalistleri açıklayacak.

Altcoin

Aşama-2

İlk aşamanın kazananları ikinci aşamaya (Aşama-2) geçecek. Bu kategoride, 1. aşamanın finalistleri, kısa süre önce başlatılan Ripple’ın Özel CBDC Platformu üzerinde uygulamalar geliştirecek. Özellikle, başvuruların sunulması için son tarih 31 Ekim 2023 olarak planlandı. Ripple, jürinin en yenilikçi çözümleri seçeceği tarihi açıklayacak. Altı finalist, her biri 10 bin dolar ve 140 bin dolarlık ödül havuzuyla “Ripple CBDC Winners Only etkinliğinde” yöneticilere sunum yapma daveti alacak.

Altcoin fiyatı düşerken, balinalar XRP topluyor!

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere altcoin, kısa süre önce düşüş baskısına yenik düştü. Bu yüzden, yılın en elverişsiz aylarından biriyle karşı karşıya. Bu durumun ortasında, altcoin 22 Haziran’dan 28 Haziran’a kadar %12 oranında düştü. Bununla birlikte, o zamandan bu yana şaşırtıcı bir şekilde 360 milyon XRP satın alan balinaların birikim çılgınlığını tetikledi.

Önde gelen grafikçi Ali Martinez bugün attığı bir tweet’te bu gelişmeye ilk kez dikkat çekti. Davranış analizi platformu Santiment’in verilerine atıf yapan analist, 10 milyon ila 100 milyon XRP’ye sahip balinaların geçtiğimiz hafta boyunca 360 milyon XRP satın aldığını vurguladı.

Bu balina adreslerinin bakiyelerine yakından bakıldığında bu iddia doğruladığı görülüyor. Santiment verilerine göre, bu adreslerin kümülatif bakiyesi 23 Haziran itibariyle 4,50 milyar XRP. Analistin ekran görüntüsündeki veriler, bu değerin yakın zamanda 4,86 milyar XRP’ye yükseldiğini gösteriyor.

Altcoin
Kaynak: Santiment

Bu yükseliş, mevcut oranlara göre 170 milyon dolar değerinde 360 milyon XRP’ye varan bir bakiye artışını temsil ediyor. Bununla birlikte, mevcut veriler bu bakiyenin hafifçe 4,82 milyar XRP’ye düştüğünü gösteriyor. Piyasa bu birikim eğilimini Şubat sonundan Mart başına kadar 10 milyon ila 100 milyon XRP tutan balinalar tarafından gözlemledi. İlginç bir şekilde, geçmiş birikim çılgınlığı da XRP fiyat düşüşüyle aynı zamana denk geldi.

Bu balina adresleri 21 Şubat itibariyle 3,69 milyar XRP’lik toplu bir bakiyeye sahip. Ancak, bir satın alma kampanyası başlatarak 8 Mart’ta varlıklarını 4,34 milyar XRP’ye çıkardılar. Bu, 650 milyonluk bir satın alma çılgınlığını temsil ediyordu. Birikim, birkaç hafta sonra başlayan XRP rallisinden önce gerçekleşti.

Küçük XRP adresleri altcoin satışına çıktı!

Balina adresleri arasındaki birikimdeki bu belirgin artışa rağmen, daha küçük XRP adresleri Haziran ortasından bu yana çantalarını satıyor. Elinde 10 ila 100 XRP tokenı tutan adresler 14 Haziran’dan bu yana 1,7 milyondan fazla XRP sattı.

Altcoin
Kaynak: Santiment

Kısa süre önce Santiment verileri, bu dağıtım modeline dikkat çekti. Rapora göre, altcoin daha büyük hacimde zarara neden olan işlemlere tanık oluyor. Bu da çoğu yatırımcının varlıklarını zararına sattığını gösteriyor. Bununla birlikte Santiment, bu modelin XRP için yükseliş olduğunu vurguladı. Ayrıca, fiyat artışı olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdiğini belirtti. Özellikle, bu eğilim tipik olarak spekülatif sahiplerin tasfiyesine yol açıyor. Böylece, daha fazla balinanın tokenları toplamasına ve bir fiyat artışını desteklemesine olanak tanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu