Bu Altcoin Akıllı Paranın Gözdesi Olacak!

Bitcoin ve altcoin piyasası geçtiğimiz yıl boyunca iniş ve çıkışlardan payını aldı. Ancak işletmeler kripto dönüşüm arayışına girdikçe Blockchain teknolojisi etkileyici bir büyüme görmeye devam ediyor.  Pazar araştırma platformu MarketsandMarkets’in son bulguları, küresel Blockchain pazar büyüklüğünün 2022’de 7,4 milyar dolar olacağını tahmin ediyor. Kayda değer olsa da rapor, Blockchain sektörünün 2027 yılı sonuna kadar 94 milyar dolar gelir elde etmesinin beklendiğini gösteriyor. Bu bulgular doğruysa, 2022’den 2027’ye kadar yıllık bileşik büyüme oranı yüzde 66 olacaktır. Hal böyleyken, dev denetim firması olan EY’nin Blockchain lideri Paul Brody, altcoin Ethereum’a dikkat çekti. İşte detaylar…

EY lider, “İşletmeler için Ethereum” dedi

Spesifik olarak konuşmak gerekirse, bugün birçok işletme eski iş süreçlerini iyileştirmek için Ethereum Blockchain’ini kullanıyor. Ernst & Young’ın (EY) küresel Blockchain lideri Paul Brody, Ethereum ağının ileriye dönük kurumsal Blockchain pazarı için en fazla büyümeyi sağlayacağına inandığını söyledi. Bunu gün ışığına çıkarmak için Brody kısa süre önce Ethereum for Business’ı yayınladı. Brody’ye göre, bu kitap teknik olmayan, C düzeyindeki yöneticilerin ve şirket liderlerinin Ethereum’un belirli kullanım durumlarına nasıl ve neden uygulandığını anlamalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Brody, okuyucuların konuya girişini kolaylaştırmak için kitabın birinci bölümüne Ethereum’un nasıl çalıştığını ilgili bir dil kullanarak açıklayarak başlıyor. Kitapta şu ifadeler var:

 Anlaşılması faydalı olan üç temel kavram var: dağıtık defter, programlanabilir defter ve mutabakat algoritması.

Brody daha sonra her “finansal sistemin bir defteri olduğunu” açıklıyor. Ancak merkezi, geleneksel sistemler ile Ethereum arasındaki farka dikkat çekiyor. Zira bunun “Ethereum’un defterinin herkese açık ve tüm katılımcılara dağıtılmış olması” olduğunu belirtiyor. İlk bölüm ayrıca Blockchain ağlarıyla ilgili terminolojiyi de açıklıyor. Brody, “işlem gruplarının ‘bloklar’ olarak bilindiğini” yazıyor. Bölümü, Ethereum ağının merkezi bir piyasa operatörü olmadan “entegre bir dijital işletmenin rahatlığını” sunduğu için genellikle ticari kullanıcılar için cazip olduğunu belirterek bitiriyor.

Gelecekte lider altcoin Ethereum oracle’lar dikkat çekecek

Brody, belirli kullanım durumlarını derinlemesine incelemeden önce, kitabın sonraki birkaç bölümünü cüzdanlar, tokenler ve akıllı sözleşmeler gibi terminolojiyi detaylandırarak geçiriyor. Örneğin, dördüncü bölümde  “Ethereum’da hem para hem de eşyalar token olarak temsil edilebilmekte. İki taraf arasındaki değişimin şartları akıllı bir sözleşmede ele alınabilir,” diyor.  Brody, Ethereum zincirini kullanırken değerli olan her şeyin bir cüzdanda saklandığını da ekliyor. “Cüzdanlar, anahtarlarınızı ve bu anahtarlar aracılığıyla kontrol ettiğiniz kişilere ve varlıklara erişim haklarını saklayabileceğiniz dijital bir hesabın adıdır,” diyor.

Danışmanlık Devi: Bu Altcoin, İşlenmemiş Elmas Olabilir!

Beşinci bölüm oracle’lara odaklanmakta. Zira Brody’nin de belirttiği gibi, “kurumsal işlemler oracle’ların kapsamlı kullanımını gerektirecek.” Çünkü harici veri kaynakları iş amaçlı akıllı sözleşmelerin tamamlanması için gerekli olacaktır. Brody’nin kitabının başında sunulan bilgiler, Blockchain sektöründe yeni okuyucular için son derece yararlı. İlerleyen bölümler, Blockchain’den yararlanan işletmeler için çok önemli bir husus olan gizlilik gibi kavramlara odaklanmakta.  Altıncı bölümde Brody şöyle yazıyor:

İşletmeler gizliliğe ihtiyaç duysa da, Blockchainler varsayılan olarak gizlilik sunmaz.

Bunu göz önünde bulunduran Brody, bu bölümde kurumsal işlemleri desteklemek için gizlilik uygulamalarına odaklanmakta. Brody kitabın başında EY’nin Blockchain çalışmalarını tanıtmayı amaçlamadığını belirtti. Ancak, EY tarafından oluşturulan iki gizlilik mekanizması olan Nightfall ve Starlight’a dikkat çekti. Bunların işletmeler tarafından özel Blockchain işlemlerini sağlamak için nasıl kullanıldığını detaylandırıyor.

Gerçek dünyada kurumsal Ethereum kullanım örnekleri

Brody’nin kitabının ikinci bölümü kullanım örneklerine ve vaka çalışmalarına odaklı. Bu bölüm muhtemelen en ilginç olanı çünkü teknolojinin iş süreçleri için neden yararlı olabileceğini açıklıyor. Tokenizasyon ikinci bölümde yoğun bir şekilde tartışılıyor ve Brody bunun “işletmelerin Blockchain alanında yapabileceği en önemli şey” olduğunu yazıyor. Brody, tokenizasyonun genellikle Blockchain kullanan firmaların verdiği ilk karar olduğunu söylüyor. Çünkü bunun kolayca takip edilebilen ve yönetilebilen varlıkları dijitalleştirmek için kullanılabileceğini ekliyor.

Brody, ERC-20 ve ERC-721 tokenleri arasındaki farkı açıklasa da, ERC-1155 standardının değiştirilebilir ve değiştirilemez özelliklerinin karışımı nedeniyle işletmeler arasında ilgi gördüğünü vurguluyor. Brody, ilaç sektöründeki bir EY müşterisinin şu anda serileştirilmiş ilaç paketlerini takip etmek için ERC-1155 tokenlarını kullandığını paylaşıyor. “Bu firma 1155 standardını kullanarak büyük miktarlarda token basabiliyor. Bunları büyük partiler halinde distribütörlere ve diğerlerine aktarabiliyor” diye yazıyor.

Analist: Önümüzdeki Hafta Bu 3 Altcoin’den Uzak Durun!

Brody, EY müşterilerinin Ethereum Blockchain’ini nasıl uyguladıklarına dair gerçek dünyadan örnekler paylaşmaya devam ediyor. Örneğin, İtalyan bira üreticisi Peroni’nin izlenebilirlik için Blockchaini nasıl kullandığını ve tüketicilerin biranın nasıl üretildiğini anlamak için bir QR kodunu taramasına izin verdiğini açıklıyor. Brody şöyle yazıyor:

Polygon PoS zincirinde (bir Ethereum side-chain’i) Peroni’ye ait bir biranın NFT’sine bakanlar, Peroni’nin son tokenının yanı sıra malt fabrikası ve çiftliklerden gelen yeni tokenlarını da görebilecekler.

En büyük altcoin dışında neler dikkat çekiyor?

Bu kullanım örneklerine ek olarak Brody, Blockchainin tedarik zinciri yönetimi, sözleşme yönetimi, karbon emisyonu takibi, ödemeler ve daha fazlasına nasıl yardımcı olduğunu detaylandırıyor. Brody bu bölümde “Blockchainlerin ERP’nin [kurumsal kaynak planlaması] tek bir işletme içinde yaptığını iş ekosistemleri için yapacağını” vurguluyor. Ethereum for Business, kurumsal Ethereum hakkında derinlemesine ve net bir görüş sunmakta. Ancak, okuyucular Blockchain ekosisteminin geniş olduğunu unutmamalıdır. İşletmelerin Ethereum dışında kullanabileceği birçok Blockchain ağı bulunmaktadır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu