Bu 5 Yapay Zeka Coin Roketledi!

Bill Gates ve şirketi Microsoft’un yapay zeka sektörüne 10 milyar dolar ayırmasından bu yana, AI tokenler kripto para piyasasının trendi haline geldi. Bundan kısa bir süre sonra Tron kurucusu Justin Sun, yönetiminde olduğu projelerin ChatGPT ile entegre yeni bir merkezsiz ödeme sistemi kuracağını duyurdu. Bu yazıda, son haftalardaki fon akışı eşliğinde zirve yapan 5 yapay zeka coin için tahminlere bakalım.

İşte son günlerde zirve yapan 5 yapay zeka coin

Fetch.ai (FET), Microsoft’un yatırımı ve Bill Gates’in Reddit’te söyledikleri ardından ralliye geçen ilk AI tokenlerden biriydi. Fetch.ai, merkezi olmayan bir yapay zeka ve makine öğrenimidir. En az insan müdahalesi ile dijital dünyanın büyümesini destekler. Platform, programcılara otonom aracılar oluşturmak için ihtiyaç duydukları kaynakları sağlar. Bu aracılar ağ ile iletişim kurabilir ve aşağıdaki gibi farklı alanları geliştirebilir:

 • Toplu taşıma.
 • Tedarik zinciri.
 • Akıllı evler ve diğer sektörler.

Fetch, tüm bu sayısız diğer özelliğiyle yapay zeka sektöründe fark yaratıyor. Kullanıcılar ayrıntılı ekonomik modeller oluşturabilir. Teknolojisi ayrıca operasyonları iyileştirebilir ve giderleri azaltabilir. Fetch, aracı destekli otonom bir dijital ekonomi için zemin hazırlıyor.

Fiyat açısından, Microsoft’un yatırım haberi ardından 30 günlük zaman diliminde %200’ün üzerinde değer kazandı. Yapay zeka henüz yeni trendlere ulaştığı için önümüzdeki dönemlerde daha fazla yatırımcı çekme potansiyeline sahip.

SingularityNet (AGIX)

Bir diğer AI projesi SingularityNet, halihazırda dolaşımda olan token AGIX’in yaklaşık %60’ına sahip. Fakat, daha önemlisi sahip olduğu kullanım durumları ve devasa potansiyeli. Dolayısıyla SingularityNET, piyasanın en gözde Blockchain tabanlı bir yapay zeka platformudur. Yapay zeka hizmetlerini herkes kolaylıkla “oluşturabilir, paylaşabilir ve bunlardan para kazanabilir”.

Farklı AI hizmetleri satın almak için herkes SingularityNET platformunu kullanabilir. Yalnızca platformun yerel yardımcı program tokeni olan AGIX’i kullanmaları gerekir. İlginç bir şekilde, platform normal bir satış noktası gibi çalışıyor. Böylece, AI geliştiricileri AI araçlarını yayınlayabilir ve satabilir.

SingularityNet, AI için freelancer platformu Fiverr gibidir. 2017’de SingularityNet’in ICO’su bir dakikada yaklaşık 36 milyon dolar sattı. Şimdi, geleceğe yönelik olarak AI’yı uygulamalara entegre etmeye yardımcı olmak istiyorlar. Geliştiriciler bu platformda geleceklerini ortaya koyacaklar. Çünkü zanaatlarından para kazanmalarına izin veriyor. Ayrıca onlara çok çeşitli AI algoritmalarına ve veri kaynaklarına sahip olma avantajını sunar.

Oraichain (ORAI)

OraiChain, gelişmekte olan Web3 için dünyanın ilk akıllı ve güvenli çözümüdür. Ayrıca ölçeklenebilir Dapp’lere ve merkezi olmayan yapay zekaya odaklanır. OraiChain, AI katman 1 protokolü üzerinde çalışır. Birlikte çalışabilirliği yüksektir, yani birçok cross-chain ağına bağlanmak kolaydır.

Oraichain, akıllı sözleşmelerin ve AI API’lerinin toplanmasına ve bağlanmasına odaklanır. Oraichain’in odak noktası olarak altı özelliği vardır:

 • AI platformu
 • AI Oracle
 • AI ekosistemi
 • Stake etme ve kazanma
 • Test durumları
 • Orai DAO.

Oraichain akıllı sözleşmelerin gelişimine odaklanıyor

Bu akıllı sözleşmeler, AI modellerinden yararlanabilir. Orachain’in yaklaşımı Chainlink veya Band Protocol’e oldukça benziyor. Rakiplerinden farklı olarak, AI modellerinin ve AI API’lerinin kalitesine daha fazla önem veriyor.

Oraichain ayrıca diğer çözümlerden farklıdır. Burada doğrulayıcılar, test durumu özelliklerini ve yapay zeka modellerinin kalitesini kontrol eder. İşte Oraichain’in yapay zeka destekli kullanım durumlarından bazıları:

 • Sahte haber tespiti
 • Yield farming
 • Esnek akıllı sözleşmeler ve yüz kimlik doğrulaması

PlantOn (LAT)

Dördüncü AI token PlatON, bir Web3 altyapı protokolüdür. Gizliliğe odaklanır. Tüm bunlar, herhangi bir sistemin veya uygulamanın yapay zekayı daha fazla gizlilikle kullanmasına izin vermekle ilgilidir. Ayrıca hepsi açık kaynaktır.

PlatON, en yaygın 4 gizlilik teknolojisi türünü kullanan bir kamu altyapısı sunar. Ardından, uygulamanızın veya protokolünüzün gereksinimlerine göre sizin için en uygun teknolojiyi kullanırsınız. Gizliliğe odaklanır, böylece geliştiriciler oluşturmaya odaklanabilir.

Kurumsal düzeyde, PlatON işletmelere ve bireylere yardımcı olur. Verileri node olarak ekleyebilir ve platformda reklamı yapılan bilgi işlem görevlerinde yer alabilirler. Bu yaklaşım, verilerin korunmasını ve sahiplik tanımlamasını sağlar. Ayrıca gizliliği korurken tanımlama, varlık dönüştürmeleri ve fiyatlandırmaya da odaklanır.

SingularityDAO (SDAO)

Son AI projesi SingularityDAO, kendi tarzında benzersiz özelliklere sahip. SingularityDAO, merkezi olmayan, gözetimsiz, dinamik olarak ayarlanmış bir token sepetidir (DynaSets). Gelişmiş Yapay Zeka portföyü yönetir. Singularity arkasındaki aynı ekip tarafından geliştirilir.

SingulaityDAO, merkezi olmayan ağların gelişimini desteklemek için AI-DeFi’den yararlanmayı planlıyor. Dolayısıyla, yardımcı program tokeni ekosisteminin geliştirilmesine yardımcı olmak için AI-DeFi’yi kullanır. Bununla birlikte, en büyük risk sermayesi ve yatırım firmalarından bazıları SingularityDAO’yu destekliyor. AlphaBit, Genesis Block Ventures, SMO Capital, QCP Capital, AU21 ve Jun Capital başlıca şirketler arasında. Altcoinhaberi.com olarak yapay zeka coin piyasasını harekete geçiren yatırım haberine bu yazıda yer verdik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu