BTC’i Unutun, Bu Altcoin Gizli Mücevher! – Altcoinhaberi.com

Danışmanlık devi Fool analistleri, potansiyel bir 2023 boğa koşusunda eski zirvelerini rahatça geri alabilecek altcoin projelerini araştırdı. Başarılı yükseltmelerini henüz fiyatlandırmayan bu altcoin gizli mücevher olabilir.

Sıradaki boğada bu altcoin projesine dikkat

Kripto para piyasası yeni yılda tekrar yükselişe geçmek için tüm fırsatları değerlendiriyor. Ocak ayın çoğu altcoin aylık zaman diliminde çift haneli toparlanmayı başardı. Fool analistlerinin seçimi olan Ethereum (ETH), şaşırtıcı bir şekilde %37,53 artışla tekrar 1,700 dolardan işlem görüyor. Peki, Ethereum 2023 boğa koşusu sürdürülebilir mi?

Bu sorunun yanıtı tek bir metrik kullanılarak bulunabilir: kilitli toplam değer (TVL). Bu metrik, bir Blockchain’de ne kadar etkinlik olduğunu izlemenin kestirme bir yolu olarak kullanışlıdır. Genel olarak konuşursak, sayı ne kadar yüksek olursa, bir Blockchain için o kadar iyidir. Bu metriğe derinlemesine bir dalış yapalım ve analistler Ethereum’un gelecekteki beklentileri hakkında neler söylüyor görelim.

TVL nedir ve neden önemli?

Kilitlenen toplam değer (TVL), adından da anlaşılacağı gibi, bir kripto para biriminin arzının ne kadarının “kilitli” olduğunu ifade eder. Bir kripto staking programına katılmayı seçmek gibi, kripto para biriminizi “kilitlemenin” çeşitli yolları vardır. Staking ile uzun süre dokunmayacağınız coin/token’leri belirli bir süre boyunca ödüller kazanmak için “kilitlemeyi” kabul edersiniz. Bu nedenle, başarılı staking programlarına sahip Blockchain’ler, kilitli toplam değer söz konusu olduğunda da genellikle çok yüksek sıralarda yer alır.

Uzun vadeli bir yatırım perspektifinden bakıldığında, TVL’yi belirli bir Blockchain’in gelecekteki potansiyeline olan güveni ölçmenin bir yolu olarak düşünebilirsiniz. En azından, “kilitlenme” süresi sona erdikten sonra Blockchain’in kripto fonlarınızı iade edeceğine güvenmeniz gerekir. Şu anda Ethereum 29,23 milyar dolarla piyasa lideri konumunda.

TVL, lider altcoin projesine

TVL tarafından sıralanan bir Blockchain’in grafiğini inceleyerek, hangi ağın yatırımcıların kripto fonlarını “kilitlemelerini” sağlamada başarılı olduğunu hemen görebiliriz. Bu metriğe göre Ethereum, 29.23 milyar dolarlık TVL ile dünyada 1 numara. 2 numaralı Blockchain, 5,35 milyar dolarlık TVL ile Tron’dur. Büyük resmi ele alan Ethereum, tüm Blockchain TVL’nin yaklaşık %60’ından sorumludur. Bu ağırlık, Ethereum’un lehine çok zorlayıcı bir argüman çünkü, Ethereum’un yatırımcıları fonlarını “kilitlemeye” ve ağda güvenmeye teşvik etmede çok başarılı olduğu anlamına geliyor.

Ayrıca, hangi kripto para birimlerinin aşırı değerli olduğu ve hangi kripto para birimlerinin değerinin düşük olduğu konusunda çok daha incelikli bir görüşe ulaşmak için TVL’yi başka bir popüler metrik olan toplam piyasa kapitalizasyonu ile kullanabilirsiniz. Örneğin, birçok yatırımcı, kripto piyasasının fiyat-defter oranı versiyonuna ulaşmak için toplam piyasa kapitalizasyonunu TVL’ye bölmeyi sever. Bu oran borsa yatırımcılarına aşina olmalıdır, çünkü genellikle genel içsel değerlerine kıyasla çok düşük işlem gören hisse senetlerini tespit etmek için kullanılır.

Örneğin, Ethereum’un toplam piyasa kapitalizasyonunu (204.837 milyar dolar) TVL’sine (29.39 milyar dolar) bölerek Ethereum için çok kabaca bir fiyat/defter oranı tahmini elde edebiliriz. Ethereum’un fiyat-kitap oranını doğrudan emsallerininkiyle karşılaştırdığınızda, Ethereum’un göreceli olarak nasıl çalıştığını hemen görebilirsiniz. Örneğin, 2023’te %100’den fazla artan Solana için 34,36’ya kıyasla Ethereum’un 6,97 fiyat-kitap oranı var. Piyasa Solana için fazla köpüklü ve spekülatif bir hal alırken, boğa piyasası rallisinin bir parçası olarak koşacak biraz yeri var.

Ethereum için nasıl bir yatırım tezi geliştirilebilir?

Ethereum’u değerlendirmek için TVL kullanmanın son adımı, fonların Ethereum üzerinde nereye hareket ettiğine dayalı bir yatırım tezi bulmaktır. DeFi Llama gibi bir web sitesi kullanarak, tam olarak hangi merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinin en çok eylemi çektiğini görmek mümkün. Örneğin, Ethereum için en iyi DeFi protokolü staking’i içerir. Ethereum geçen yıl Merge’ün bir parçası olarak stake etmeyi başlattığı için bu mantıklı.

Ayrıca en iyi staking protokollerinden birinin Coinbase Global’i içerdiğini de görebilirsiniz. Görünüşe göre Coinbase, müşterilerini Ethereum’u doğrudan platformunda stake etmeye ikna etmede göreceli bir başarı elde ediyor. Bir bütün olarak ele alındığında, Ethereum’un staking konusundaki başarısı, uzun vadeli büyüme potansiyeli için net bir pozitif olmalıdır.

BTC'i Unutun, Altcoin Gizli Mücevher

Ethereum’da uzun vadeli bir yatırımcı olarak, hangi alanların büyüdüğünü görmek için TVL’yi uzun bir süre boyunca takip etmeye karar verebilirsiniz. Bu, birçok yatırımcı için hala radarın altında olan gelişmeler konusunda sizi uyarabilir.

TVL kullanışlıdır, ancak mükemmel değildir

TVL çok kullanışlı bir metrik olabilir. Bir kripto para biriminin değerinin düşük olduğunu tespit etmenize yardımcı olabilir ve belirli bir ağın emsalleriyle nasıl karşılaştırıldığını görmenize izin verebilir. Son olarak, medyada görebileceğiniz bazı hype ve spekülasyonlara gerçek rakamlar koymanıza izin verebilir. Örneğin, Merge’den önce birçok analist, Ethereum için stake etmenin önemini abartıyordu. Pekala, birkaç ay sonra, haklıymış gibi görünüyor. TVL’ye bakıldığında, staking’in Ethereum için çok önemli olduğu görülüyor.

Kuşkusuz, TVL mükemmel bir ölçü değildir ve herhangi bir doğrulukla kullanılabilmesi için sayının gerçekten temizlenmesi ve temizlenmesi gerektiğini iddia eden çok sayıda analist vardır. Bununla birlikte, kendi TVL analizime dayanarak, Ethereum’da uzun vadede yükselişim devam ediyor.

Fool analistlerinin 2023 boğasında patlama beklediği Ethereum (ETH), yıl boyunca PoS’a geçişte bir dizi önemli yükseltmeyi tamamlamayı planlıyor. Altcoinhaberi.com olarak Şanghay forku için tarihlere ve ayrıntılara bu yazıda yer verdik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu